Kaluan me pasaportë diplomatike, ndonëse me emrin e vjetër – deputetët e VMRO-së testuan pasaportat në kufi

Autori

Autori

Portali Tetova

February 22, 2024, 04:02

Deputetët Brane Petrushevski dhe Mile Lefkov nga radhët e opozitës VMRO-DPMNE u nisën për në Bullgari për të provuar a u lejohet të kalojnë me pasaporta me emrin e vjetër.

“Kolegu Brane do të provojë me pasaportën e thjeshtë ta kalojë kufirin, ndërsa më pas ka edhe pasaportë diplomatike. Që të dy janë me Republika e Maqedonisë.
Pa atë nuk mund të kalojmë?
Ju provojeni ne do të ju lëshojmë, mirëpo bëhet fjalë për pasaportë të thjeshtë.

Pra pa atë (pasaportën diplomatike) nuk mund të dalim?
Po kjo vlen për të gjithë ndërsa për pasaportat diplomatike nuk kemi akt të veçantë, gjithsesi bëhet fjalë për pasaportë diplomatike” tha Bane Petrushevski, deputet i VMRO-DPMNE-së.

Polici kufitar u tha se me pasaportat e thjeshta nuk mund të kalojnë mirëpo me ato diplomatike, ndonëse me emrin e vjetër, u lejoi, meqë siç u shpreh nuk ka instruksione si të veprojë.

“Kur i shfaqëm pasaportat diplomatike shërbimet këtu na thanë se nuk kanë asnjë instruksion për pasaportat diplomatike dhe se mund ta lëshojmë Republikën e Maqedonisë me pasaporta diplomatike ku qëndron Republika e Maqedonisë”, u shpreh Petrushevski.

Deputeti Lefkov edhe njëherë apeloi deri te Kuvendi që të miratohet propozim ligji me të cilin vazhdohet vlefshmëria e dokumenteve të udhëtimit.

“Kemi porosi te kolegët tanë në Kuvend, menjëherë të vendoset në votim dhe të miratohet propozim ligji për ndryshim dhe plotësim për dokumentet e udhëtimit me çka do të vazhdohet vlefshmëria e pasaportave“, tha Mile Lefkov, deputet i VMRO-DPMNE-së.

Reaguan nga partia në pushtet LSDM, prej ku thonë se partia e Mickoskit po bllokon plotësisht procesin për lëshimin e pasaportave dhe manipulon qytetarët se detyrimet nga një marrëveshje ndërkombëtare mund të ndryshohen me ligj

“DPMNE përmes ministrit në Qeverinë teknike vetëm e komplikon punët me dokumente personale dhe me vendime të gabuara dhe hapa të papërshtatshëm, bllokon dhënien e pasaportave.
Në vend të rritjes së kapaciteteve për lëshimin e pasaportave, DPMNE-ja përmes ministrit të saj teknik e hoqi dhënien e pasaportave pa termin, duke e zgjatur me muaj të tërë procesin”, thanë nga LSDM-ja.

Ndryshe zëvendësministri shtesë Mitko Bojmacaliev, në një prononcim për TV21 thotë se nuk është e vërtetë se qytetarët do të mund të udhëtojnë pa problem në vendet e Bashkimit Europian. Deklaratë kjo që vjen pas asaj të Ministrit të Brendshëm Pançe Toshkovski i cili u shpreh se është pranuar një letër nga Komiteti për dokumente udhëtimi pranë Bashkimit Europian, ku thuhet se vendet-anëtare të BE-së do ta kenë mirëkuptim dhe nuk do të bëjnë problem që qytetarët tanë të udhëtojnë me pasaporta të pandryshuara.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!
Zgjedhjet-2024
KSHZ publikon rezultatet e 99.03 % të votave, ja si qëndrojnë kandidatët për President

DIASPORA