Kamberi: Nga dita e hënë do të fillojë beteja p...

Kamberi: Nga dita e hënë do të fillojë beteja për kthimin Gjimnazit në gjendje normale

Autori

Autori

Portali Tetova

January 26, 2024, 01:01

Jeton Kamberi do të jetë drejtor i ri i gjimnazit “Kirill Pejçinoviq” në Tetovë. Vendimi për emërimin e drejtorit të ri vjen pas shkarkimit të drejtoreshës Teuta Llalla. I vetëdijshëm për borxhet e mëdha që ka akumuluar gjimnazi, por edhe për situatën e krijuar së fundmi, drejtori i ri i gjimnazit Jeton Kamberi tha për Alsat se nga dita e hënë do të fillojë beteja për kthimin e kësaj shkolle në gjendje normale.

“Unë dje mora vendimin për emërimin dhe gjendja e shkollës është normale sigurisht në përjashtim të disa evidencave që duhet ti bëjmë fillimisht dhe të vijojmë me punën, fillimisht në aspektin organizativ të administratës e pastaj edhe mbarëvajtjes së procesit që devijoi nga fundi i kësaj periudhe, pra shpresoj se nga e hëna do i vëmë në binar. Shpresoj që të mos futemi më tepër në borxhe por të paguajmë borxhet sepse janë shumë të mëdha për një shkollë pra janë marramendëse sepse na kanë mbuluar kamatë vonesat dhe shumica e borxheve janë kamatë vonesa ndaj kompanive të ndryshme”, tha Jeton Kamberi, Drejtor i gjimnazit “Kiril Pejçinoviq” Tetovë.

Nga Komuna e Tetovës thonë se shkarkimi i drejtoreshës erdhi si pasojë e vendimit të revizionit që sipas përgjegjësit për veprimtari publike kanë hasur në keqpërdorime të mjeteve të gjimnazit nga tashmë ish drejtoresha Teuta Llalla. Ndërkohë që këshilli i shkollës kishte kërkuar nga kreu i Komunës, shkarkimin e drejtoreshës

“Me aktgjykim të Administratives na u kthyen kompetencat, dhe duke ditur që gjatë periudhës së kaluar kreu i komunës nuk kishte hapësirë ligjore të veproj, me kthimin e kompetencave kreu i komunës veproi në bazë të propozimin të këshillit të shkollës, që kërkonin nga kreu i komunës shkarkimin e drejtoreshës me çka kreu i komunës është i obliguar në bazë të Ligjit që të veprojë, dhe pas kthimit të kompetencave kreu i komunës mori vendimin për shkarkimin e drejtoreshës. Procedurat tjera do vazhdohen nëpër institucionet përkatëse”, u shpreh Nazmi Dauti. Komuna e Tetovës.

Për shkak të shkarkimit të drejtoreshës Teuta Llalla, dy vjet më parë Ministria e Arsimit i kishte marrë kompetencat kreut të Komunës së Tetovës Bilall Kasami për emërim dhe shkarkim në gjimnazi ndërsa vetëm shtatë muaj më vonë Ministria i mori kompetencat e përgjithshme. Komuna ankimoi këtë vendim në Gjykatën Administrative, e cila javë më parë vendosi në favor të Komunës. Për këtë rast nga Komuna paralajmërojnë edhe padi. /Alsat.mk

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë

DIASPORA