Kasami: Tetova ka 100 tonë mbeturina në ditë, deponia Rusino ka lejuar vendosje vetëm të 40 tonëve

Autori

Autori

Portali Tetova

March 8, 2024, 04:03

Kryetari i Tetovës, Bilall Kasami thotë se grumbujt e mbeturinave që janë krijuar rreth kontejnerëve gjatë disa javëve të kaluara i përkasin asaj që nuk ka pasur ku të dërgohen të gjitha mbeturinat nga qyteti. Sipas tij, është tejkaluar problemi me deponinë Rusino ku ka pasur kufizim të asaj sa sasi mbeturina mund të vendosen.

“Në këtë kohë edhe qendra transitore ka qenë e stërmbushur, në deponinë ka pasur një urdhër nga drejtori që të mos dërgojmë më shum se 40 tonë, ndërsa 100 tonë kemi në ditë. E kemi zgjidhur këtë, tashmë deponia Rusino i pranon gjithë plehrat që i dërgojmë, tani kjo është vendosur në normalitet. Punojmë në orë të natës, për ato deponi të vogla, një nga një, të pastorhen dhe të vendoset në normalitet, që ndërmarrja publike, gjegjësisht për momentin, që operatri privat të mund të menaxhojë në pjesën e pasrrimit të kontejnerëve. Kështu këto 2-3 ditë gjithçka do të vendoset në rend. Dhe nëse ka situatë të ketë ndonjë pjesë ku nuk do të mund të arrijnë ta pastrojnë, do të jemi në kontakt të intervenojmë dhe kjo të zgjidhet”, tha Kasami duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve pas shënimit të sotëm të Ditës ndërkombëtare të gruas.

Ai pret që me ristrukturimin e ndërmarrjes publike komunale, të ketë më shumë mundësi të menaxhohet puna në sipërfaqet publike dhe gjelbërim, siç është bërë sot. Riorganizimi në NPK Tetovë do të sjellë më shumë mundësi të orientuar drejt rregullimit të qytetit.

“Do të ketë një plan të veçantë veprimi për peisazhin, për mbjelljen e luleve dhe pemëve. Ka situata ku kemi mbjellë lule dhe pemë, por nuk ka pasur një strukturë organizative për t’i mirëmbajtur. Tashmë po punohet seriozisht, shoqëria publike që ka mbetur është e organizuar në këtë mënyrë, jo vetëm për të mbjellë dhe gjelbëruar, por edhe që njerëzit të jenë përgjegjës për mirëmbajtjen”, theksoi Kasami.

Për përmirësimin e situatës me higjienën komunale, Kasami tha se në të gjithë qytetin do të shpërndahen 400 kontejnerë të rinj.

Ai përsëriti se procedurat e mëdha administrative e bëjnë të vështirë funksionimin normal të ndërmarrjes së re të drejtuar nga firma austro-sllovene Zaubermaher.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
taravari-3
Taravari: Nuk jam takuar me Ahmetin mbrëmë, vazhdojmë me punë drejt ndryshimi!
FB_IMG_1714042283823-720x430
Besar Durmishi: Sot festojmë sepse kemi rezultat historik
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!

DIASPORA