Maqedoni

Kosova s’bën problem për emrin e vjetër në dokumente, në kufirin e Bllacës mund të kalohet pa targa NMK

Autori

Autori

Portali Tetova

February 13, 2024, 04:02

Shteti i Kosovës nuk bën problem për qytetarët e Maqedonisë së Veriut për ta kaluar kufirin me dokumente dhe targa me emrin e vjetër.

Edhe pse nuk i kanë ngjitëset NMK në targa, veturat po e kalojnë pa problem kufirin.

Kosova s’bën problem për emrin e vjetër, në kufirin e Bllacës mund të kalohet pa targa NMK
“Jemi këtu tek kufiri për në Kosovë dhe pamë disa vetura të cilat nuk i kishin ngjitëset në tabela “NMK” dhe kaluan pa problem. Me një qytetarë të cilin biseduam ai na tregoi se edhe lejet e vozitjes por edhe me letërnjoftimet e vjetra mund ta kalojnë në Kosovë”, raporton Fazile Halili, gazetare TV21.


Edhe një punonjës i MPB-së në pikën kufitare , i cili nuk deshi të flet para kamerës, na e konfirmoi se dokumentet e vjetra nuk e pengojnë lëvizjen e lirë.

Me disa qytetarë të cilët biseduam u shprehën të pakënaqur për procesin e ndryshimet të dokumenteve, pasi sic thonë, duhet të presin shumë dhe të paguajnë në mënyrë shtese, ndonëse kanë pasur afat ne dokumente.

-Nuk është në rregull shteti që e bën këtë për popullin, popullit duhet njëherë t’ia sigurosh punët pastaj ta lëshosh ligjin, tani ligjin si t’iu kujtohet, por ne nuk kemi në dorë asgjë, e kanë funksionarët shpresoj të bëhet mirë.

-Të gjitha i kam si duhet të jenë.

Sa kohë i keni?

-5 muaj, kam pasur kohë atëherë dhe thash që ti ndërroj më mirë, se tani çfarë janë duke bërë njëfarë tubimi, çfarë janë duke hequr njerëzit, janë duke marrë para, kush ka të holla për 5 orë e merr pasaportën, më vjen keq që shprehem kështu por e vërtetë është, ai që nuk ka do të presë deri në shtator apo në muajin e 11 të vitit të ardhshëm.

-Po po i kemi.

Sa kohë?

-Një javë unë, kështu 2 javë ditë po.

Ndryshe dje në kuvend u vendos që patentë shoferët me emrin e vjetër “Republika e Maqedonisë” të jenë të vlefshme deri në fund të vitit për përdorim të brendshëm.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
taravari-arbennn-696x438
Ministri Taravari realizon edhe një premtim: Deri në fund të vitit do të punësohen 300 specializantë privat
452518931_1265767194697996_8406614727011396292_n
Sedat Sulejmani mer detyrën në Ministrinë e Kulturës
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova

DIASPORA