Kostoja të mirëmbajtjes së veturave: Cilat janë...

Kostoja të mirëmbajtjes së veturave: Cilat janë markat më të shtrenjta dhe më të lira?

February 11, 2024, 06:02

Nëse jeni duke menduar të blini një veturë të re, një nga faktorët që duhet të merrni parasysh është kostoja e mirëmbajtjes. Një veturë mund të jetë një investim i madh, por edhe një shpenzim i vazhdueshëm. Mirëmbajtja e veturës përfshin jo vetëm karburantin, por edhe pjesët rezervë, servisimin, riparimin, siguracionin, taksat, etj. Këto kostoja mund të ndryshojnë shumë në varësi të markës, modelit, vjetërsisë dhe vendndodhjes së veturës.

Një raport i vitit 2023 nga kompania YourMechanic, që ofron shërbime të mirëmbajtjes së veturave në SHBA, ka bërë një krahasim të kostoja të mirëmbajtjes për 30 marka të ndryshme të veturave në një periudhë 10-vjeçare. Raporti ka përdorur të dhëna nga mbi 500,000 vetura dhe ka llogaritur kostoja mesatare për çdo markë, duke përfshirë edhe kostoja të ndryshme për modele të ndryshme brenda një markë. Sipas këtij raporti, marka më e shtrenjtë për mirëmbajtje ishte BMW, me një kosto mesatare prej 17,800 dollarë për 10 vjet. Kjo do të thotë se pronarët e një BMW do të shpenzonin rreth 1,780 dollarë në vit për të mbajtur veturën e tyre në gjendje të mirë. Në anën tjetër, marka më e lirë për mirëmbajtje ishte Toyota, me një kosto mesatare prej 5,500 dollarë për 10 vjet. Kjo do të thotë se pronarët e një Toyota do të shpenzonin rreth 550 dollarë në vit për të njëjtën gjë.

Raporti gjithashtu tregon se cilat janë kostoja më të larta dhe më të ulëta për modele të caktuara të veturave. Për shembull, modeli më i shtrenjtë për mirëmbajtje ishte Porsche 911, me një kosto mesatare prej 19,600 dollarë për 10 vjet, ndërsa modeli më i lirë ishte Toyota Prius, me një kosto mesatare prej 4,300 dollarë për 10 vjet.

Raporti i YourMechanic është një burim i dobishëm për të kuptuar se sa do të kushtojë të keni një veturë të caktuar, por duhet të merren parasysh edhe disa kufizime. Së pari, raporti bazohet në të dhëna nga SHBA, dhe kostoja mund të ndryshojnë në vende të tjera ose në vite të ndryshme. Së dyti, raporti nuk përfshin të gjitha markat dhe modelet e veturave, por vetëm ato më të popullarizuara. Së treti, raporti nuk merr në konsideratë cilësinë e pjesëve rezervë, frekuencën e servisimit, vendndodhjen, etj., që mund të ndikojnë në kostoja të mirëmbajtjes.

Pra, nëse doni të blini një veturë të re, mos u mbështetni vetëm në raportin e YourMechanic, por bëni një kërkim më të thellë dhe të gjërë për të gjetur një tregues të përafërt të kostoja të mirëmbajtjes për markën tuaj të preferuar të veturës. Kështu, do të jeni më të sigurt dhe më të kënaqur me zgjedhjen tuaj.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
enver.jpeg
Shuhet nga jeta Enver Sulejmani nga Tetova, patrioti dhe njeriu që ia kushtoi jetën futbollit
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)
1681670161_maxresdefault
“Sa fëmijë duhet të bëjë një çift?” Ahmed Kalaja: Gjashtë është minimalja, kush lind 12 është kampion
policia-714x420
Vrasje e dyfishtë në Kumanovë, një i plagosur

DIASPORA