Ekonomi

Kostoja të mirëmbajtjes së veturave: Cilat janë markat më të shtrenjta dhe më të lira?

February 11, 2024, 06:02

Nëse jeni duke menduar të blini një veturë të re, një nga faktorët që duhet të merrni parasysh është kostoja e mirëmbajtjes. Një veturë mund të jetë një investim i madh, por edhe një shpenzim i vazhdueshëm. Mirëmbajtja e veturës përfshin jo vetëm karburantin, por edhe pjesët rezervë, servisimin, riparimin, siguracionin, taksat, etj. Këto kostoja mund të ndryshojnë shumë në varësi të markës, modelit, vjetërsisë dhe vendndodhjes së veturës.

Një raport i vitit 2023 nga kompania YourMechanic, që ofron shërbime të mirëmbajtjes së veturave në SHBA, ka bërë një krahasim të kostoja të mirëmbajtjes për 30 marka të ndryshme të veturave në një periudhë 10-vjeçare. Raporti ka përdorur të dhëna nga mbi 500,000 vetura dhe ka llogaritur kostoja mesatare për çdo markë, duke përfshirë edhe kostoja të ndryshme për modele të ndryshme brenda një markë. Sipas këtij raporti, marka më e shtrenjtë për mirëmbajtje ishte BMW, me një kosto mesatare prej 17,800 dollarë për 10 vjet. Kjo do të thotë se pronarët e një BMW do të shpenzonin rreth 1,780 dollarë në vit për të mbajtur veturën e tyre në gjendje të mirë. Në anën tjetër, marka më e lirë për mirëmbajtje ishte Toyota, me një kosto mesatare prej 5,500 dollarë për 10 vjet. Kjo do të thotë se pronarët e një Toyota do të shpenzonin rreth 550 dollarë në vit për të njëjtën gjë.

Raporti gjithashtu tregon se cilat janë kostoja më të larta dhe më të ulëta për modele të caktuara të veturave. Për shembull, modeli më i shtrenjtë për mirëmbajtje ishte Porsche 911, me një kosto mesatare prej 19,600 dollarë për 10 vjet, ndërsa modeli më i lirë ishte Toyota Prius, me një kosto mesatare prej 4,300 dollarë për 10 vjet.

Raporti i YourMechanic është një burim i dobishëm për të kuptuar se sa do të kushtojë të keni një veturë të caktuar, por duhet të merren parasysh edhe disa kufizime. Së pari, raporti bazohet në të dhëna nga SHBA, dhe kostoja mund të ndryshojnë në vende të tjera ose në vite të ndryshme. Së dyti, raporti nuk përfshin të gjitha markat dhe modelet e veturave, por vetëm ato më të popullarizuara. Së treti, raporti nuk merr në konsideratë cilësinë e pjesëve rezervë, frekuencën e servisimit, vendndodhjen, etj., që mund të ndikojnë në kostoja të mirëmbajtjes.

Pra, nëse doni të blini një veturë të re, mos u mbështetni vetëm në raportin e YourMechanic, por bëni një kërkim më të thellë dhe të gjërë për të gjetur një tregues të përafërt të kostoja të mirëmbajtjes për markën tuaj të preferuar të veturës. Kështu, do të jeni më të sigurt dhe më të kënaqur me zgjedhjen tuaj.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB
Screenshot-23-696x436
Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës

DIASPORA