Maqedoni

Ku paguajnë njerëzit taksat më të larta dhe ku më të ulëta në Evropë?

Autori

Autori

Portali Tetova

February 7, 2024, 03:02

Sipas Fondacionit të Taksave, punëtorët me një pagë në Evropë paguan rreth një të tretën e pagave të tyre në taksa në vitin 2022. Çuditërisht, barrat tatimore në të gjithë Evropën ndryshojnë ndjeshëm, me punëtorët në Evropën Perëndimore dhe vendet më të zhvilluara që paguajnë dukshëm më shumë.

Danimarka (55.9%), Austria (55%), Portugalia (53%), Suedia (52.3%) dhe Belgjika (50%) janë disa nga vendet me normat më të larta të tatimit mbi të ardhurat personale.

Nga ana tjetër, Rumania (10%), Bullgaria (10%), Bosnja dhe Hercegovina (10%), Kosova (10%) dhe Maqedonia (10%) janë vendet evropiane me taksat më të ulëta.

Pse danezët kanë taksën më të lartë mbi të ardhurat?

Çuditërisht, shumë danezë nuk e kanë problem të paguajnë shumë tatim mbi të ardhurat. Në fund të fundit, ata e konsiderojnë atë një investim në të ardhmen kolektive të shtetit dhe shoqërisë ose një mënyrë për të siguruar një cilësi të caktuar jetese. Duhet theksuar se raporti i vitit të kaluar për lumturinë botërore e rendit Danimarkën si vendin e dytë më të lumtur në botë për të katërtin vit radhazi.

Taksat e larta sigurojnë që çdo individ të ketë mundësi të barabarta, gjë që redukton në masë të madhe barrën ekonomike dhe sociale.

Kështu, arsimi i lartë është kryesisht falas, dhe mbështetja vazhdon në vendin e punës, ku punonjësit kanë të drejtë për 52 javë pushim prindëror, nga të cilat 32 javë paguhen nga shteti. Modeli danez i tregut të punës, i quajtur fleksi-siguri, lejon fleksibilitet për punëdhënësit dhe siguri për punëtorët.

Agjencia tatimore është institucioni që suedezët i besojnë më shumë

Situata në Suedi është e ngjashme me atë në Danimarkë – popullatës nuk e ka problem që ata të paguajnë shtrenjtë për shërbimet publike. Agjencia Suedeze e Taksave (Skatteverket) është një nga agjencitë më të besuara dhe më të respektuara në vend. Arsyeja për këtë është se ky institucion është i përfshirë pothuajse në çdo aspekt të jetës së qytetarëve.

Taksa më të ulëta në Evropën Juglindore

Euronews shkruan se uljet e taksave në Evropën Juglindore, të cilat vlejnë edhe për Maqedoninë, janë një mënyrë për të tërhequr investime. Konsiderohet si vende me fuqi punëtore më të lirë, kosto më të ulëta prodhimi dhe mundësi të pashfrytëzuara. Disa nga vendet në pjesën juglindore të kontinentit, si Bullgaria, Maqedonia, Rumania dhe Qiproja, kanë ekonomitë me rritjen më të shpejtë.

Megjithatë, disa vende, përfshirë Rumaninë, po përpiqen të rrisin taksat për punonjësit në sektorin e softuerit. Gjithashtu, po bëhen përpjekje për eliminimin e përjashtimeve nga sigurimet shëndetësore në sektorët e ndërtimit, ushqimit dhe bujqësisë me qëllim rritjen e të ardhurave nga taksat.

A mund të rrisë inflacioni në rritje barrën tatimore?

Inflacioni është gjithashtu një faktor tjetër që mund t’i bëjë barrët tatimore potencialisht të rënda. Kjo është veçanërisht e vërtetë pas luftës ruso-ukrainase e cila ka bërë që çmimet e energjisë dhe ushqimeve të rriten në vitet e fundit. Konflikte të tjera, si lufta Izrael-Hamas, i janë shtuar gjithashtu përzierjes, me ndërprerje në furnizimet e Detit të Kuq duke rritur më tej çmimet e energjisë dhe të mallrave të tjera.

Nëse kjo tendencë vazhdon, rritja e çmimeve të konsumit do të ushtrojë gjithashtu më shumë presion mbi portofolin e njerëzve, duke i bërë më të vështira taksat e larta.

Megjithëse inflacioni në eurozonë ra në nivelin më të ulët të dy viteve prej 2.8% në janar, Banka Qendrore Evropiane (BQE) ende mban një qasje të kujdesshme optimiste të varur nga të dhënat përpara se të marrë ndonjë vendim për të ulur normat e interesit, raporton Euronews.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare

Më shumë nga kategoria

IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
AGELER-MK-750x430
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
arben-taravari
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
kutura-bashkimi-780x470
Reshjet e rrëmbyeshme, dëme të shumta në Tetovë
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
nafta-780x439-2-696x392
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
IMG-20240624-WA0016
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane Orhan Murtezani nga koalicioni

DIASPORA