Maqedoni

Kurban Bajrami, qytetarët ankohen për çmimet e larta

Autori

Autori

Portali Tetova

June 15, 2024, 12:06

Një ditë para festës së Kurban Bajramit, kështu dukej sot tregu i Bitpazarit.. Qytetarë të shumtë kanë lënë që përgatitjet e fundit për bajram t’i bëjnë një ditë para festës. Tregu është i mbushur plot, por qytetarët gjithnjë e më shumë shkurtojnë listën e blerjeve për shkak të çmimeve të larta. Thonë se blejnë vetëm gjërat e domosdoshme.

“Çmimet e ditur është, 80 denarë domatet, 120 denarë specat. Për rroba mos të flasim më, një këmishë atje 1000 denarë, nuk arrihen…Kemi mar diçka diçka, për fëmijët kemi marrë diçka sa kemi pas mundësi”, tha një qytetar.

“Në tavan janë çmimet sot, shtrenjtë.
Çfarë keni blerë?
Asgjë, nga një kilogram, gjysmë kilogrami, s’ka të holla më shumë. Shumë shtrenjtë. Dje ka qenë më lirë, sot janë më shtrenjtë.. S’ka aty, një pension e merr 12 mijë denarë a një kilogram speca 120 denarë”, shtoi një qytetar tjetër.

“Çmimet mos pyet, katastrofë…
-A i keni marë gjërat e zakonshme?
Disa gjëra po, disa jo, pasi çmimet janë të larta, rrogat e vogla, ky është problemi..
-A ju keni marrë fëmijëve për këtë vit?
Jo fëmijëve këtë vit jo, nuk arrihe”, shtoi një qytetar tjetër.

Se çmimet janë të larta pajtohen edhe disa nga shitësit, ata thonë se po punojnë me fitim minimal, por kërkesa gjithnjë e më shumë po zvogëlohet dhe shkak për këtë, sipas tyre, janë të ardhurat e ulëta të qytetarëve.

“ Po ankohen se s’kanë, rrogat janë të dobëta dhe për atë shkak ata ankohen. Çmimet sipas standardit që e kemi, janë të larta, por nuk kemi ku shkojmë. Ne përqindjen më të ulët të fitimit që e kemi në treg, nuk është askund tjetër përqindje më e ulët. Çfarë të bëjmë ”, tha një shitës.

“Çmimet janë të volitshme, si gjithë bajramët e tjera. Shitje ka, interesimi është i madh. Pa bakllavë nuk ka bajram, nuk janë shumë çmimet e shtrenjta, bakllava është shitur e gjitha, edhe kadaif na ka mbet, por besoj se edhe kadaifi do të harxhohet..Një kilogram bakllavë është 200 denarë, edhe një kilogram kadaif është 200 denarë”, theksoi një shitës tjetër.

Kurban Bajrami është një nga dy festat e besimtareve mysliman. Kjo festë ndryshe njihet edhe si festa e flijimit, ku sipas traditës islame, nderon gatishmërinë e profetit Ibrahim që të flijojë djalin e tij si vepër e nënshtrimit ndaj urdhërit të Zotit. Në këtë festë besimtarët myslimanë therrin një kafshë të cilën e ndajnë në tri pjesë, familja mban njërën, njërën ndajnë me të afërmit shokët dhe fqinjët, ndërsa pjesën e tretë e ndajnë me të varfërit dhe nevojtarët./Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
452518931_1265767194697996_8406614727011396292_n
Sedat Sulejmani mer detyrën në Ministrinë e Kulturës
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB

DIASPORA