LEN: 235 milion euro, për 0 metër autostradë, k...

LEN: 235 milion euro, për 0 metër autostradë, ku mbetën punimet për korridoret 8 dhe 10D?

Autori

Autori

Portali Tetova

February 2, 2024, 03:02

Lidhja Evropiane për Ndryshim pyet nëse ka ngjashmëri mes rastit të Artan Grubit dhe ministrit kosovar të infrastrukturës Palë Lekaj, ku ky i fundit ditë më parë u dënua me burg, për shkak të pagesës prej 53 milion eurosh që Qeveria e Kosovës i kishte paguar konsorciumit Bektel-Enka për zgjatjen e afatit të përfundimit të punimeve te autostradës ‘Arbër Xhaferi’.

Lidhja Evropiane për Ndryshim kërkon që marrëveshja të publikohet, pasi siç theksojnë, qytetarët duhet ta dinë se ku po përfundojnë paratë e xhepave të tyre, shkruan Alsat.

“A mund të ketë ngjeshmëri me rastin e Palë Lekës dhe Artan Grubit. Fatkeqësisht dyshimet në opinion janë tepër të mëdha. Vetë fakti që marrëveshja për ndërtimin e korridoreve 8 dhe 10D, e cila kushton mbi 1,3 miliardë euro u shpall si marrëveshje sekrete mes qeverisë sonë dhe kompanisë Bektel&Enka, që ngjalli në opinion shumë dyshime për keqpërdorime të mundshme.

Po bëhet gati një vit prej kur është nënshkruar marrëveshja me Bektel&Enkën dhe deri tani nuk është ndërtuar asnjë metër autostradë, ndërsa prej në prill të vitit të kaluar e deri më tani Qeveria i ka paguar Bektel Enkës, 235 milion euro për zero metra autostratë.


Tani duhet që Qeveria të tregojë se për çfarë janë paguar ato 235 milion euro Behtel & Enkës, sa marrëveshje të fshehura ka nënshkruar Grubi dhe ku përfundojnë këto para. Pasi ende nuk është ndërtuar asgjë, mos vallë po vazhdon të pasurohet Soravia, Eurovia dhe Lotaria”, deklaroi Daut Memishi, LEN. /Alsat.mk

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë
xhemail-jusufi-1
BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

DIASPORA