Maqedoni

Maqedonasit në Shqipëri nuk e njohin regjistrimin, do të kërkojnë regjistrim të ri të popullsisë

Autori

Autori

Portali Tetova

July 3, 2024, 02:07

Një pjesë e shoqatave maqedonasve në Shqipëri kanë paralajmëruar se së shpejti do të dalin me deklaratë të përbashkët për mosnjohjen e rezultateve të regjistrimit të popullsisë në vend. Ata bëjnë të ditur se do të kërkojnë që të bëhet regjistrimi i ri.

“Ne po përgatisim deklaratë të përbashkët me përfaqësuesit e minoriteteve greke, vllahe dhe të tjera në të cilën nuk i njohim rezultatet e regjistrimit. Në të, ne do të theksojmë prova të forta se rezultatet janë të falsifikuara dhe manipulim i pastër. Deklaratën do t’ua dorëzojmë të gjitha institucioneve shtetërore dhe ndërkombëtare, tha për MIA, Vasil Sterjovski, kryetar i partisë maqedonase, MAEI.

Hapi i tillë vjen pasi që sipas regjistrimit të fundit të popullsisë, në Shqipëri jetojnë 2281 maqedonas, që është përgjysmë më pak në krahasim me regjistrimin e vitit 2011. Nga ana tjetër, surpriza më e madhe është numri i pjesëtarëve të minoritetit bullgar, i cili deri në vitin 2017 nuk njihej fare në Shqipëri.

Numri i bullgarëve të regjistruar në Shqipëri është 7957. Më herët akuzat për falsifikimin e të dhënave i hodhi poshtë drejtoresha e Institutit të Statistikave, Elsa Duli, e cila tha se regjistrimi ishte transparent dhe profesional sipas standardeve ndërkombëtare.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje

DIASPORA