728 x 94

Mbi 100 mijë të papunë në RMV gjatë vitit 2023

Autori

Autori

Portali Tetova

March 20, 2024, 03:03

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikës, në vitin 2023 popullsia aktive në Republikën e Maqedonisë së Veriut është 791,647 persona, nga të cilët të punësuar janë 688,296, ndërsa 103,351 persona janë të papunësuar, transmeton Portalb.mk.

Shkalla e aktivitetit në këtë periudhë është 52.3, shkalla e punësimit 45.4, ndërsa shkalla e papunësisë është 13.1.

Rezultatet në publikim nuk janë të krahasueshme me vitet paraprake për shkak të implementimit të Rregullores së re të Parlamentit dhe Këshillit Evropian, si dhe rregullores ekzekutive përkatëse të Komisionit në fushën e fuqisë punëtore.

Informata më të detajuara në këtë fushë gjenden KËTU.

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA