Bota

Mbi dy milionë muslimanë fillojnë pelegrinazhin vjetor të Haxhit

Autori

Autori

Portali Tetova

June 14, 2024, 11:06

Mbi 2 milionë besimtarë myslimane nga e gjithë bota sot kanë filluar pelegrinazhin vjetor të Haxhit në Arabinë Saudite. Derisa haxhinjtë bëjnë rrugën drejt Xhamisë së Madhe, ata pritet të arrijnë në Mina, duke shënuar fillimin e ritualeve të Haxhit dhe duke ndjekur gjurmët e profetit Muhamed.

E vendosur 7 kilometra në verilindje të Xhamisë së Madhe, Mina mban një pozicion vendimtar midis Mekës dhe Muzdelifes. Kjo luginë, e rrethuar me male në veri dhe në jug, është e populluar vetëm gjatë periudhës së Haxhit dhe shtrihet brenda kufijve të Haramit ose Xhamisë së Madhe.

Agjencia saudite e lajmeve raportoi se Arabia Saudite ka bërë përgatitje të gjera për të mirëpritur haxhinjtë në fazat fillestare të ritualeve, duke përfshirë ngritjen e katër spitaleve të gatshëm për t’u marrë me çdo rast, si dhe departamente për të luftuar stresin e nxehtësisë dhe goditjen nga dielli.

Gjithashtu janë ndërtuar kulla rezidenciale shumëkatëshe në Mina për të strehuar mbi 30 mijë haxhinj, duke shfaqur dizajne moderne të frymëzuara nga identiteti urban i vendeve të shenjta.

Më herët, mediat lokale raportuan se Arabia Saudite njoftoi planet për të pritur 1 mijë anëtarë të tjerë të familjeve të palestinezëve të vrarë ose të plagosur në Gaza për pelegrinazhin e Haxhit.

Iniciativa organizohet nga Ministria e Çështjeve Islame e Arabisë Saudite nën një direktivë të mbretit Salman bin Abdulaziz Al Saud në kuadër të programit të Kujdestarit të Mysafirëve të Dy Xhamive të Shenjta.

Direktiva e mbretit ndjek një të ngjashme të lëshuar në muajin maj, duke e çuar numrin e përgjithshëm të organizuar nga Palestina për Haxhin e këtij viti në 2 mijë.

Haxhi është shtylla e pestë e besimit islam, një ritual që duhet të kryhet nga të gjithë myslimanët, nëse janë financiarisht të mundshëm, të paktën një herë në jetën e tyre. Haxhi përfshin disa rituale që synojnë të simbolizojnë konceptet thelbësore të besimit islam dhe të përkujtojnë sprovat e profetit Ibrahim dhe familjes së tij.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje

DIASPORA