Mbrojtja e “Besa Trans” do të bëjë ankesë: Dënimet janë të larta

Autori

Autori

Portali Tetova

March 7, 2024, 11:03

Mbrojtja do të ushtrojë të drejtën e ankesës ndaj aktgjykimit në rastin “Besa Trans”, në të cilin pronari Bekim Haxhiu u dënua me një vit e tetë muaj burg.

Në një deklaratë për media pas aktgjykimit të sotëm për rastin, në të cilin përveç pronarit, “Besa Trans” si subjekt juridik është dënuar me gjobë prej 800.000 mijë denarë dhe katër vite ndalim për transport ndërkombëtar, avokati i mbrojtjes Asmir Alispahiq tha se konsideron se dënimi është shumë i lartë.
“Nëse bëjmë një krahasim në seksionin e vendimeve të tjera të shqiptuara gjyqësore dhe vendimeve gjyqësore të këtij lloji, megjithëse parashikohet dënimi me burg nga një deri në pesë vjet, mendoj se në këtë situatë të veçantë është shumë i lartë”, tha ai.


Ai shtoi se teoria e mbrojtjes do të paraqitet edhe para gjykatave më të larta.

“Sipas mbrojtjes në rastin konkret penal, kjo vepër jo vetëm që nuk mund të mbijetojë, por as i pandehuri Bekim Haxhiu e as personi juridik nuk është dashur të akuzohen. Por, natyrisht, procedura u krye. Dënimi është përfundimtar. Palët kanë të drejtë ankese dhe ne do të presim vendimet prej tyre”, tha ai.
Sipas avokatit Asmir Alispahiq, për të përmbushur thelbin e veprës penale të “falsifikimit të dokumentit”, këtij materiali dëshmues, nevojitet edhe një gjetje e ekspertëve.

“Në fjalën time përmbyllëse e kam analizuar si teorikisht ashtu edhe nga praktika gjyqësore krahasuese, ku elementi bazë për këtë krim është ekzistenca e një dokumenti të falsifikuar dhe të përdorur si real. Në këtë situatë specifike, as nuk bëhet, as përdoret dhe as nuk ekziston. Pra, jam i bindur, si avokat dhe si avokat i Haxhiut, se ky aktgjykim nuk mund të mbijetojë ashtu siç është shqiptuar në këtë situatë të veçantë”, theksoi ai.


Ndërsa prokurori Vladimir Miloshevski tha se do të presin që të merret vendimi me shkrim i Gjykatës për të parë se çfarë do të bëjnë më pas.

“Nuk dua ta komentoj më vendimin e Gjykatës, e vetmja gjë është se gjykata e ka pranuar aktakuzën në tërësi ashtu siç ka qenë dhe ka shpallur fajtor të akuzuarin dhe personin juridik të akuzuar”, tha ai.

Gjyqtari Ivica Stefanovski, i cili sot e shpalli aktgjykimin në Gjykatën Penale Shkup, deklaroi se të akuzuarit Bekim Haxhiu dhe personi juridik “Besa Trans” janë fajtorë për shkak se i pandehuri, si menaxher i personit juridik “Besa Trans” në më shumë në disa raste ka përdorur dokument të rrejshëm publik ekstrakt nga licenca për transport publik në komunikacionin rrugor ndërkombëtar, të cilin Ministria e Transportit dhe Lidhjeve nuk e ka lëshuar fare për atë autobus.


Ndryshe, aksidenti i autobusit ndodhi në nëntor 2021, në të cilin 45 persona humbën jetën, ndërsa 7 të tjerë u lënduan.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
pendarovski-Davkova
Davkova dhe Pendarovski përballen në rundin e dytë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek

DIASPORA