Maqedoni

Më 16 korrik nis “Vera kulturore” në Tetovë, do të zgjas deri në fund të muajit

Autori

Autori

Portali Tetova

July 11, 2024, 02:07

“Vera kulturore e Tetovës” këtë vit do të fillojë më 16 korrik dhe do të zgjasë deri më 30 korrik. Festivali do të fillojë me javën sportive, ku do të organizohen gara në not tek pishina e qytetit, ndërsa do të pasohet nga një sërë aktivitetesh kulturore e argëtuese. Risia e kësaj vere kulturore, është ardhja e një sërë grupesh të njohura muzikore.

“Më datë 26 kemi koncertin madhështor për nder të mërgimtarëve nga Xheladin Zeqiri. Pastaj vazhdon java e rinisë tetovarë “N’rrugë Fest”, që fillon me 26, me grupin muzikor Xheriko, 27 Fisnikët dhe Fjolla Ibrahimi, si dhe gala pritja e Xheladin Zeqirit me rastin e 75 vjetorit. Pastaj 29 kemi Big Mama, Shkumbin Ismaili, Elita Ziberi. Netët Rinore do të realizohen tek ish Ronaldoja. Kemi bërë kërkesë deri tek SPB-ja që në një pjesë rruge në shesh të ndalohet për makinat dhe presim konfirmimin nga SPB”, deklaroi Besarta Ramadani. Zëdhënëse e komunës së Tetovës.

Në kuadër të aktiviteteve të sivjetme, kanë filluar bisedimet edhe me Sektorin e Punëve të Brendshme ku edhe është bërë kërkesa për mbylljen e bulevardit “Iliria” për makinat gjatë dy javëve sa do zgjas Vera Kulturore në Tetovë.

“Komuna e Tetovës është në bisedime me Sektorin e Punëve të Brendshme të Tetovës për gjetjen e një zgjidhjeje për njëkahëzimin e disa rrugëve në qytet, si dhe mbylljen eventuale të njërit nga bulevardet për qarkullim të makinave, me qëllim shfrytëzimin e të njëjtit si pedonale gjatë kohës që do realizohet Vera Kulturore Tetovare”, njoftojnë nga SPB Tetovë.

“Vera Kulturore Tetovare” sivjet do të përmbyllet me një aktivitet madhështor siç është festivali i filmit TIFF ODA 2024, i cili do të sjellë aktorë, regjisorë e producentë nga e gjithë bota. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
A13C3EC9-3E54-41D8-AA47-22A8509707D9-768x512-1-750x430
Zv.ministri i Kulturës mirëpret organizatorët e festivalit ndërkombëtar “Folkfest Shkup” me përfaqësues nga 15 vende të botës
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq

DIASPORA