Maqedoni

Mickoski: Efikasiteti energjetik, prioritet i Qeverisë së re

Autori

Autori

Portali Tetova

June 11, 2024, 03:06

Vendosja e sigurisë energjetike në rajon ishte tema e Forumit të 7-të energjetik të Maqedonisë. Mandatari Hristijan Mickoski tha se efikasiteti energjetik do të jetë prioriteti i qeverisë së re duke paralajmëruar park me erë mes Karbincit, Shtipit dhe Radovishit. Theksoi se pas mbarimit të gazsjellësit të Greqisë dhe Maqedonisë duhet të lidhen edhe disa interkonektorë.

Ambasadorja amerikane Anxhela Ageler tha se Maqedonia është rikuperuar nga kriza energjetike por se ende ka sfida. Ajo theksoi se Maqedonia sa më shpejt që është e mundur duhet ta përfundojë gazsjellësin greko-maqedonas që të tejkalohet varësia nga Rusia dhe rreziqet për një krizë të re.

Euroambasadori dejvid Gir tha se Maqedonia urgjentisht duhet t’i harmonizojë standardet më të reja të BE-së dhe ligjet e tjera për efikasitetin energjetik. Si vend me shumë resurse natyrore, ai tha se fokusi duhet të jetë drejt burimeve ripërtëritëse të energjisë.

Pjesëmarrësit në këtë forum debatuan edhe për çështjet për vendosjen e sigurisë energjetike në rajon, transformimit të infrastrukturës energjetike, qëndrueshmërinë ekologjike, teknologjinë dhe inovacionet si dhe për reformat drejt transitit të gjelbër.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

Më shumë nga kategoria

kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
arben-1
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
448924440_1022029995961635_3368955905961830429_n
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
Screenshot 2024-06-23 132935
Votohet qeveria e Maqedonisë së Veriut
IMG_0889
Përmbytet Spitali i Tetovës
FB8A93BE-69E3-4D97-914E-FC60DBE46085-1024x617
EVN do të ndërpret energjinë elektrike në Tetovë për shkak të rrezikut nga goditjet elektrike pas motit të keq
DE433DFE-8C6D-4421-9991-BB9A5E35D676-1024x593
Ndërroi jetë Isuf Kadriu, zëvendëskryeredaktori i TV ALSAT

DIASPORA