Maqedoni

Ndryshimi i motit shton thirrjet në urgjencë/ Meteorologët: Rikthehen ditët me shi, fundjava përsëri e nxehtë

Autori

Autori

Portali Tetova

July 1, 2024, 03:07

Drejtori i Qendrës Urgjente, Gorgi Karamanoski ka njoftuar për një numër të rritur të rasteve shëndetësore, sidomos për ata që kanë humbur ndjenjën në vende publike për shkak të motit të nxehtë. Luhatja e temperaturave dhe veçanërisht rikthimi i atyre më të larta , pas motit të paqëndrueshëm ka bërë që në linjën urgjente të regjistrohet fluks telefonatash nga qytetarë të shqetësuar për shëndetin e tyre.

“Thirrjet më të shpeshta që marrim janë nga pacientë kronikë, në radhë të parë janë pacientët tanë që janë numri më i madh i telefonatave, por sigurisht për shkak të valës së të nxehtit afrikan që ka përfshirë territorin tonë për momentin. Prej mëngjesit të sotëm kemi pasur shtatë deri në tetë telefonata për persona që kanë rënë pa ndjenja dhe janë lënduar në vende publike” – tha Gorgi Karamanovski, mjek.

Situata meteorologjike aktualisht është e pazakontë, siç shpjegon Ivana Petroviç nga Enti për Punë Hidrometeorologjike. Pas një fundjave të nxehtë, sontë gjatë natës pritet ritkhimi i rreshjeve të shiut.

“Presim destabilizimin e motit tashmë gjatë ditës së nesërme nën ndikimin e një mase të lagësht stabile dhe ajrore nga Mesdheu, do të mbizotërojë mot i ndryshueshëm me vranësira, vende-vende jostabile, por me reshje të rrëmbyeshme dhe bubullima, këto procese mund të ndodhin në orët e mëngjesit, por më shumë pasdite. Gjatë fundjavës do të mbizotërojë sërish mot me diell dhe shumë i nxehtë” – tha Ivana Petroviç, meteorologe.

Autoritetet i këshillojnë qytetarët që të mbajnë veten të hidratuar dhe të shmangin ekspozimin e tepërt ndaj diellit gjatë orëve më të nxehta të ditës. Ndërkohë, ekipet e urgjencës po punojnë me kapacitet të plotë për të ofruar ndihmën dhe kujdesin e nevojshëm për pacientët e prekur nga kushtet ekstreme të motit.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
A13C3EC9-3E54-41D8-AA47-22A8509707D9-768x512-1-750x430
Zv.ministri i Kulturës mirëpret organizatorët e festivalit ndërkombëtar “Folkfest Shkup” me përfaqësues nga 15 vende të botës
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq

DIASPORA