Në Ballkan, Putini mbështetje më të madhe mori në Maqedoni!

Autori

Autori

Portali Tetova

March 20, 2024, 11:03

Nga vendet e rajonit, Presidenti rus, Vladimir Putin, në zgjedhjet e fundit, mbështetje më të madhe ka marrë në Maqedoninë e Veriut – njoftoi Radio Evropa e Lirë duke u thirrur në rezultatet e komisionit zgjedhor të Rusisë.

Sipas grafikës, 88.1% e qytetarëve të Rusisë që jetojnë në vend kanë votuar për Putinin.

Me shifër të lartë prej 77.2% Putini ka marrë mbështetje edhe në Bosnjë e Hercegovinë, kurse në Serbi me 10.84% dhe në Mal të Zi – 8.41%.

Kohëve të fundit, në retorikat partiake, gjithnjë e më shumë po përmendet ndikimi rus. BDI paralajmëroi për “skenar rus” qëllimi i të cilit janë trazirat politike pas zgjedhjeve të 8 majit.

Sipas liderit të BDI-së, Ali Ahmeti, ndikimi rus në vendin tonë bëhet përmes partive politike dhe mediave që ndjekin politikat ruse.

“Në vendin tonë ka parti të krijuara nga Aleksandar Dugin, që është koka e politikave ruse. Ka media, televizione dhe kujt nuk i konvenon paqa, stabiliteti dhe siguria në RMV dhe në Ballkan? Sigurisht që Rusia dëshiron të ketë vatra zjarri gjithkund, për ta arsyetuar okupimin që ia ka bërë një shteti sovran”, Ali Ahmeti.

Paralajmërimet për efektet negative nga ndikimi rus në vendin tonë, dolën në sipërfaqe pas formimit të Qeverisë teknike dhe në prag të përgatitjeve për zgjedhjet e dyfishta në vend.

Autoritete të Qeverisë kanë thënë se kriza energjetike, kriza e çmimeve dhe inflacioni, kanë emër e mbiemër – Rusinë dhe agresioni në Ukrainë. Gjithashtu janë përmendur edhe obstruksionet ndër vite për Korridoret 8 dhe 10D që po bëhen nga Rusia dhe kompanitë ruse. /tvklan.mk

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA