Nëse dëshironi punë në Slloveni, lehtësohen pro...

Nëse dëshironi punë në Slloveni, lehtësohen procedurat

Autori

Autori

Portali Tetova

January 26, 2024, 09:01

Të huajt do të mund të gjejnë punë më lehtë në Slloveni. Ky shtet propozon ndryshime ligjore që lehtësojnë punësimin e punëtorëve të huaj.

Ministria sllovene e Punës propozoi ndryshime në Ligjin për Punësimin, Vetëpunësimin dhe Punën e të Huajve, i cili do të jetë në përputhje me ligjin e Bashkimit Evropian dhe do të lejojë që puna sezonale e të huajve të shtrihet në turizëm dhe hoteleri.

Me ndryshimet e propozuara, të cilat do të dalin në një dëgjim publik deri më 6 shkurt, termi “punë sezonale”, i cili deri më tani ishte i kufizuar vetëm në bujqësi dhe pylltari, zgjerohet në sektorin e turizmit dhe hotelierisë, raportoi STA.

Propozimi redukton kohëzgjatjen minimale të kërkuar të kontratës për punëtorët e huaj për punësim me kualifikim të lartë nga një vit në gjashtë muaj.

Ministria e Punës do t’i lejojë të huajt që qëndrojnë në Slloveni për arsye të tjera përveç punës, të punësohen bazuar në një leje qëndrimi të përkohshme dhe një fletë informacioni të lëshuar nga Zyra e Punësimit. Në një situatë të papunësisë rekord të ulët, punëdhënësit kanë mungesë të fuqisë punëtore.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë

DIASPORA