Maqedoni

Nuk ka interesim për shpëtimtarë në plazhet e Strugës

Autori

Autori

Portali Tetova

July 4, 2024, 12:07

Vetëm një plazh në bregun e Strugës ka shpëtimtarë të trajnuar në ujëra të hapura, interes nga koncesionerët pothuajse edhe nuk ka, konfirmoi për AIM Adhurime Dauti, sekretare e Organizatës Komunale e Kryqit të Kuq – Strugë, nëpërmjet së cilës bëhet angazhimi i shpëtimtarëve të licencuar të ujit.

Trajnimin për shpëtimtarët në ujëra të hapura që Kryqi i Kuq Strugë e realizon çdo vit, këtë vit e kaluan pesë persona dhe morën certifikatën përkatëse. Por, sipas Dautit, aktualisht në dispozicion kanë rreth 10 shpëtimtarë në ujëra të hapura, të trajnuar viteve më parë.

Edhe pse deri më tani nuk ka pasur interes nga koncesionerët, pret që gjatë javës së ardhshme të ketë kërkesa.

“Interes nga koncesionerët pothuajse pozhuajse nuk ka. Për momentin, vetëm një koncesioner ka angazhuar katër shpëtimtarë në ujëra të hapura. Bëj apel që koncesionarët t’i sigurojnë plazhet me roje shpëtimi. Është e mirë për sigurinë e notarëve, por edhe për turizmin në përgjithësi“, deklaroi Dauti.

Theksoi se nevoja për shpëtimtarë të ujit është e pashmangshme dhe këtë e tregojnë reagimet e shumta në kohë që kanë shmangur rastet e padëshiruara.

Numri i kujdestarëve të angazhuar në plazhet e Strugës po zvogëlohet nga viti në vit. Vitin e kaluar ishin vetëm shtatë persona, ndërsa në vitin 2022 ishin dhjetë.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
A13C3EC9-3E54-41D8-AA47-22A8509707D9-768x512-1-750x430
Zv.ministri i Kulturës mirëpret organizatorët e festivalit ndërkombëtar “Folkfest Shkup” me përfaqësues nga 15 vende të botës
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq

DIASPORA