Paga 800 euro, por Maqedonisë i mungojnë çobanët/ Në Pollog mbijetojnë vetëm fermat e mëdha

Autori

Autori

Portali Tetova

February 28, 2024, 05:02

Blegtorët janë në hall. Nuk gjejnë dot punëtorë, çoban për të ruajtur bagëtitë.Thonë se në Pollog edhe pse ka tokë bujqësore, ajo nuk është me sipërfaqe të madhe. Tregojnë se ka parcela të vogla që nuk sjellin shumë produkte.

“Për momentin për të qenë rentalbil në bujqësi duhet të jesh prodhues i kufizuar me minimal nuk mund të jesh rentabil, unë mund ta them lirisht se me 3 lopë, 5 por edhe 10 nuk mund të jesh rentabil dhe për këtë nevojitet një kosto shumë e lartë dhe një përvojë që mund t’u mbijetosh edhe sfidave siç janë kushteve klimatike, siç janë thatësirat, shirave, duhet të jesh i përgatitur për t’u mbijetuar këtyre sfidave.”- thotë Fatir Ahmeti – Blegtor.

Blegtorët janë të kënaqur me përkrahjen që marrin, por shtojnë se procedurat burokratike dhe vonesat e shumta e komplikojnë punën.

“Në programet e 2024 kishte ndryshime në blegtori sidomos të fermave veçanërisht të lopëve qumështore, kishte rritje trefish dhe nga viti kaluar kishte subvencionin e qumështit nga 3.5 denarë në 5 denarë, gjë që është pozitive, por nga ana tjetër masat për zhvillim rural për bujq të rinj dhe pajisje bujqësore, kanë vonesa shumë procedura administrative stërzgjatje dhe kjo e komplikon punën.”

Remzi Abdullau nga Agjencia për financim dhe përkrahje të bujqve dhe rajoneve rurale thotë se tashmë kanë filluar takimet me bujqit në komunat rurale për t’i njoftuar se si të aplikojnë në fondet IPA. Në Maqedoni një çoban ka rrogë rreth 800 euro dhe për këtë ka edhe përkrahje, por problemi është se deri më tani këtë e shfrytëzojnë vetëm 60 çobanë në nivel republikan.

“Mendoj se shumë letë duhet të jetë si bujk i paraqitur në Ministrinë e Bujqësisë dhe në bazë të atyre të dhënave dhe me numrin që e ka mund të bëj aplikimin dhe mendoj se çdo bujk mund ta bëjë aplikimin. Ne jemi munduar që të japim edhe për barinj edhe kemi arritur që nga 500 euro të kalojnë më 800 euro që të kenë mbështetje nga Agjencia për mbështetje financiare dhe zhvillim rural. Numri është 60 por kjo nuk varet nga Agjencia dhe varet nga personat që duan t’i paraqesin ata persona apo nuk duan.”- thotë Remzi Abdullau, Agjencia për Zhvillim Rural.

Migrimi dhe çmimet jostabile të produkteve kanë bërë që shumë bujq dhe blegtorë të shesin bagëtitë e tyre. Në rajonin e Pollogut problem tjetër me të cilin ndeshen bujqit është sistemi i ujitjes. Shumë toka nuk kanë mundësi të ujiten për shkak të ndërtimeve dhe vjetërsimit të sistemit të ujitjes.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
pendarovski-Davkova
Davkova dhe Pendarovski përballen në rundin e dytë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek

DIASPORA