Paga të majme – Kush do të përfshihet në ndryshimet e 6 ligjeve për pagat e zyrtarëve?

Autori

Autori

Portali Tetova

February 28, 2024, 03:02

Nga 1.260 të zgjedhur dhe të emëruar, të cilët marrin paga të majme nga taksapaguesit, vetëm 1.060 do të përfshihen në ndryshimet e 6 ligjeve për pagat e zyrtarëve, që janë për miratim në procedurë të shpejtë në Kuvend, shkruan Alsat.

Përkatësisht 200 drejtorë të emëruar drejtpërdrejtë nga Qeveria do të mbeten në vullnetin e ekzekutivit nëse do të merret vendim për uljen e koeficientit të pagave të tyre për mos të pasur rritje shtesë nga rrogat e marsit.

Por, për 200 drejtorët tani ka edhe një pengesë nga Kodi Zgjedhor.

Zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi tha se do të konsultohen me KSHZ-në dhe Komisionin anti-korrupsion para se ta hedhin në seancë qeveritare vendimin për miratim. “Mesazhi im te të gjithë drejtorët do të jetë, që sipas kompetencave të tyre përmes bordeve drejtuese, nëse Qeveria nuk është në mundësi të marr vendim për shkak të Nenit 8-a të Kodit Zgjedhor, ata vetë ta vendosin. Bëhet fjalë për gjithë ata drejtor të emëruar nga Qeveria, jashtë agjencive rregullatore që emërohen nga Kuvend, të gjitha drejtori të tjera, agjenci, ndërmarrje publike që marrin vlerën e koeficientit të pagave”, tha Fatmir Bytyqi, Zëvendëskryeministër për çështje ekonomik.

Sipas propozimit për ndryshimin e Ligjit të deputetëve, në nenin 29 – paragrafi 2, koeficienti i pagave të deputetëve është nga 3,04-3,92 kurse ishte 3,05-4,1. Ligji për pagat dhe mëditjet e tjera parasheh që për shembull koeficienti i pagës së presidentit, kryeministrit dhe kryetarit të Kuvendit nga 4,50 ndryshohet në 3,92.

Kjo është bërë me qëllim që të mos ketë rritje drastike të pagave, por akoma nuk është bërë e ditur sa do të jetë saktë korrigjimi i pagave.

Ministri i Punës dhe Politikës Sociale nga radhët e VMRO DPMNE-së Gjoko Velkovski, tha se kjo zgjidhje e shpejtë nuk është e mirë në planin afatgjatë, por bëhet për të ulur revoltën qytetare. “Është bërë shkelje me mos harmonizimin e pagave që duhet të bëhej më herët se të rriteshin pagat 78% kështu që zgjidhjet ‘ad hoc’ sjellin vetëm probleme siç ndodhi para një viti. Tani me ngrirjen e rritjes së pagave të funksionarëve, si zgjidhje tjetër ‘ad hoc’ do të shkaktoj pakënaqësi te qytetarët dhe përqindja e rritjes së pagave të funksionarëve të jetë në nivel e mëparshëm dhe reagimet e qytetarëve janë me vend”, u shpreh Gjoko Velkovski, Ministër i punës dhe politikës sociale.

Nisma për ndryshime të 6 ligjeve që rregullojnë pagat e funksionarëve të shtetit u parashtrua në Kuvend nga grupi deputetëve të LSDM-së, pasi që ata nuk patën mbështetjen e partnerit të tyre qeveritar të BDI në Qeveri.

Në seancë plenare votohet nevoja për ndryshimin e këtyre 6 ligjeve, të cilat nëse nuk kalojnë funksionarët e shtetit do të marrin rritje prej 300-500 euro në bazë të pozicioneve të tyre në punë. Por, ulja e pagave prej 78% as që bëhet fjalë./ Alsat.mk

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA