Pesë skiatorë gjenden pa shenja jete në Aplet e Zvicrës, dyshimet e para

Autori

Autori

Portali Tetova

March 11, 2024, 08:03

Trupat e pesë skiatorëve të zhdukur janë gjetur në Alpet e Zvicrës, ndërkohë që autoritetet lokale janë ende në kërkim të një personi të gjashtë. Grupi u zhduk të shtunën në malin Tete Blanche dhe menjëherë nisi një operacion i madh kërkim.

Ata ishin nisur nga Zermatt, në një turne skish drejt Arollës. BBC News raporton se të gjithë skiatorët ishin zvicerianë të moshës nga 21 deri në 58 vjeç.

Sinjali i fundit nga grupi u regjistrua brenda natës. “Nuk ishte verbale”, tha kreu i shërbimit të shpëtimit ajror të Zermatt, Truffer, por lejoi shërbimet e shpëtimit të merrnin një ide të përafërt të vendndodhjes së tyre.

Policia zviceriane njoftoi se pesë nga gjashtë skiatorët u gjetën pa shenja jete në 21:20 me orën lokale. Autoritetet shtuan se ekipet punuan shumë në kërkim të skiatorëve, por moti i keq pengonte operacionin. Prej disa ditësh në Alpe fryejnë erëra të forta dhe gjatë 24 orëve të fundit ka pasur reshje të dendura bore.

Truffer tha për BBC News se moti ishte aq i keq sa fluturimi nuk është një mundësi, me erëra shumë të forta, borë të denduar dhe me rrezik të lartë orteku. Dyshohet se goditja nga ndonjë ortek mund të ketë qenë shkaku i vdekjes së skiatorëve./tvklan.al

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA