Plas skandali në SHBA, gazetarët vjedhin në aeroplanin presidencial amerikan – gota uiski, pjata, jastëkë…

Autori

Autori

Portali Tetova

March 30, 2024, 01:03

Gazetarët janë zakonisht ata që zbulojnë skandalet e të fuqishmëve në Uashington, por këtë herë ata u qortuan për një veprim të pazakontë.

Një raport lajmesh ndezi pluhur në kryeqytetin amerikan , gjegjësisht vjedhja e gjësendeve në aeroplanin presidencial amerikan, “Air Force One”.

“Për vite të tëra, gazetarët kanë marrë në heshtje gjithçka, nga uiski apo gota vere e deri te pak a shumë çdo gjë të etiketuar “Air Force One” përpara se të dalin nga aeroplani”, raporton politico.

Muajin e kaluar, Shoqata e Gazetarëve të Shtëpisë së Bardhë u dërgoi një e-mail anëtarëve të saj, ku theksonte se zhdukja e artikujve nga kabina e shtypit, të cilat u morën si suvenire, nuk kaloi pa u vënë re.

Kur presidenti amerikan udhëton, ai ndiqet nga 13 gazetarë në pjesën e pasme të Boeingut të tij.

Kompanitë mediatike paguajnë që gazetarët e tyre të fluturojnë me aeroplanët qeveritarë dhe për ushqimet e pijet e shërbyera gjatë fluturimit.

Si suvenire, ekuipazhi shpërndan pako M&M me vulën dhe nënshkrimin presidencial. Syzet dhe sendet e tjera me vulën “Air Force One” mund të blihen online.

Por, kjo nuk mjafton për shumë njerëz në aeroplan, thotë raporti i Politico, i cili raporton se disa pjata dhe enë të qelqit janë vjedhur nga gazetarët.

Megjithatë, një gazetar ia vuri veshin qortimit të shoqatës së shtypit dhe ktheu pas këllëfët e jastëkut pasi u organizua një takim midis reporterit dhe një zyrtari të medias në një park përballë Shtëpisë së Bardhë.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA