Policia nigeriane arreston myslimanët që nuk agjërojnë gjatë Ramazanit

Autori

Autori

Portali Tetova

March 14, 2024, 02:03

Policia islamike në shtetin verior të Nigerisë, Kano, arrestoi 11 myslimanë të martën, të cilët u panë duke ngrënë ushqim gjatë muajit të Ramazanit.

Kano ka një popullsi shumicë myslimane, ku një sistem ligjor islam – Sheriati – vepron së bashku me ligjin laik.

Policia islamike, e njohur gjerësisht si Hisbah, kryen kontrolle të restoranteve dhe tregjeve çdo vit gjatë Ramazanit.

Të 10 burrat dhe një grua u liruan pasi u betuan se nuk do të humbnin më qëllimisht agjërimin.

“Ne arrestuam 11 persona të martën, duke përfshirë një zonjë që shiste kikirikë, e cila u pa duke ngrënë nga mallrat e saj dhe disa persona na lajmëruan,” i tha BBC-së zëdhënësi i Hisbah, Lawal Fagge.

“10 të tjerët ishin burra dhe u arrestuan në të gjithë qytetin, veçanërisht pranë tregjeve ku ndodhin shumë aktivitete.”

Ai shtoi se operacionet e kërkimit do të vazhdojnë, por tha se jomyslimanët janë të përjashtuar.

“Ne nuk i arrestojmë jomyslimanët sepse kjo nuk i shqetëson ata dhe e vetmja herë që ata mund të jenë fajtorë për një krim është kur zbulojmë se ata gatuajnë ushqim për t’ua shitur myslimanëve që supozohet se janë duke agjëruar.”

Lidhur me të arrestuarit, ai tha se ata u liruan pasi u premtuan se do të fillonin agjërimin tani e tutje.

Agjërimi është një nga pesë shtyllat e Islamit, i cili vendos bazën për mënyrën se si u kërkohet myslimanëve të jetojnë jetën e tyre.

Këtë vit, Ramazani pritet të zgjasë 30 ditë, ku agjërimi fillon të hënën më 11 mars dhe parashikohet të përfundojë të martën më 9 prill.

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA