Pollog, përgatitje për “brigadën kundër zjarrit”

Autori

Autori

Portali Tetova

February 17, 2024, 06:02

Disperzimi i zjarrfikësve duhet të fillojë të funksionojë nga muaji mars por komunat e Pollogut vazhdojnë të rrinë duarkryq. Lokacionin për ngritjen e kullës së zjarrfikësve për momentin e ka gjetur vetëm komuna e Zhelinës, ndërsa komunat e Tearcës dhe e Bogovinës, ende nuk kanë caktuar lokacionin në mënyrë që të nisin punimet për pajisjet e duhura.

“Njësiti i Tetovës ka mbuluar 80 për qind të Pollogut madje kemi dalë në ndihmë edhe Shkupit edhe Gostivarit dhe anasjelltas gjatë rreziqeve, andaj ju apeloj edhe një herë krerëve të komunave rurale që sa më shpejtë të na dalin në ndihmë neve si zjarrfikës. Kjo është nismë e komunës së Tetovës dhe komuna është mbuluese e këtij projekti, por kërkojmë nga komunat rurale që të na sigurojnë objekte dhe pjesën teknike të duhur”, deklaroi Avni Ameti, shef i NJTKZ Tetovë.

“Jemi në komunikim të vazhdueshëm me NJTKZ Tetovë dhe kemi përzgjedh lokacionin. Do jetë në Grupçin në hyrje të shkollës fillore. Jemi duke vijuar procedurat dhe presim të ngrohet edhe koha dhe të fillojmë me përgatitjen dhe organizimin e komplet procesit të themelimit të Njësisë kundër zjarrit në Komunë të Zhelinës”, u shpreh Jasin Shaqiri, Komuna e Zhelinës.

“Mbetet për të gjetur lokacion dhe për ta përpunuar gjatë këtij muaji, edhe komuna e Tearcës dhe komuna e Bogovinës, ku pritet që ky lokacion të jetë mes komunës së Bogovinës dhe Bërvenicës, ndërsa në Tearcës mes komunave Tearcë e Jegunoc, me qëllim që të jetë sa më afër banorëve”, raporton Bashkim Sulejmani, gazetar.

Me themelimin e tre lokacioneve të disperzuara, Njësia kundër zjarrit në Tetovë pritet të punësojë të paktën edhe pesëdhjetë zjarrfikës, ndërsa njësia territoriale kundër zjarrit pritet të kalojë në Brigadë kundër zjarrit dhe do të jetë e dyta në Maqedoni, pas asaj të Shkupit. /Alsat.mk

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA