Profesorët e UEJL-së përfaqësohen në listën e top 10% shkencëtarëve në botë

Autori

Autori

Portali Tetova

March 14, 2024, 10:03

Profesorë të Fakultetit të Biznesit dhe Ekonomisë të Universitetit të Evropës Juglindore janë ndër më të cituarit me punimet e tyre shkencore në dy platformat më të njohura ndërkombëtare të rangimit Scimago dhe AdScientificIndex bazuar në performancën shkencore dhe vlerën e shtuar të produktivitetit shkencorë të studiuesve individualë.
Sipas platformës Scimago UEJL ka një indeks total prej 156 pikëve, që e rendit atë të dytin në Maqedoninë e Veriut. Sipas produktivitetit individual në të dy platformat e rangimit, Prof. Dr. Veland Ramadani, Prof. Dr. Gadaf Rexhepi, Prof. Dr. Jusuf Zeqiri dhe Prof. Dr. Hyrije Abazi – Alili, udhëheqin listën e profesorëve që kanë më së shumti citime të punimeve të tyre shkencore.
Në platformën AdScientific, mjaft mirë qëndrojnë të pozicionuar edhe profesorë të tjerë të Universitetit të Evropës Juglindore, kryesisht në fushën e shkencave kompjuterike dhe shoqërore, si: Prof. Dr. Mennan Selimi, Prof. Dr. Majlinda Fetaji, Prof. Dr. Lejla Abazi – Bexheti, Prof. Dr. Ali Pajaziti dhe Prof. Dr. Brikena Xhaferri
Lista e rangimit përfshinë 11 universitete dhe 579 profesorë nga vendi, ndërsa UEJL është Universiteti i dytë nga Maqedonia e Veriut, që përfaqësohet në listën e top 10% shkencëtarëve në botë.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
taravari-3
Taravari: Nuk jam takuar me Ahmetin mbrëmë, vazhdojmë me punë drejt ndryshimi!
FB_IMG_1714042283823-720x430
Besar Durmishi: Sot festojmë sepse kemi rezultat historik
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!

DIASPORA