Maqedoni

Qeveria e re parashikon shfuqizimin e Balancuesit

Autori

Autori

Portali Tetova

June 19, 2024, 05:06

Në programin e VMRO-DPMNE-së, që do të jetë edhe program i Qeverisë së re parashikohet shfuqizimi i Balancuesit, instrumenti i cili mundëson dhe mban llogari përfaqësimin e drejtë dhe adekuat të përkatësive etnike në institucionet shtetërore. Nga VMRO-DPMNE-ja për Alsat konfirmojnë se këtë e kanë premtuar para elektoratit dhe do të ndodh pasi zyrtarisht të marrin pushtetin.

“Disa herë e kemi përsëritur nevojën për shfuqizimin e Balancuesit dhe e njëjta do të ndodh”, thonë nga VMRO-DPMNE.

Debati për shfuqizimin e Balancuesit ka ardhur si rezultat i deklarimit të rrejshëm të përkatësisë etnike nga ana e qytetarëve, me qëllim për t’u punësuar. Pos kësaj, VMRO-DPMNE arsyeton shfuqizimin e balancuesit edhe me atë që të mos bëhen punësime vetëm për shkak të përkatësisë etnike, por të ketë përparësi cilësia e kandidatëve, profesionaliteti dhe kompetenca.

Megjithatë, sipas Avokatit të Popullit, Naser Ziberi, Balancuesi ka luajtur rol jashtëzakonisht pozitiv në përmirësimin e përfaqësimit të drejtë dhe adekuat të të gjitha komuniteteve, sidomos të shqiptarëve. I njëjti, sipas tij duhet të avancohet apo të përmirësohet, por assesi të shfuqizohet tërësisht, pasi në të kundërtën do të shkelej norma kushtetuese për përfaqësim të të gjitha komuniteteve.

“Heqja apo shfuqizimi i këtij instrumenti, pa gjetur një instrument tjetër që do të jetë i njëjtë ose më i mirë do të thotë shkelje e rëndë e përcaktimit dhe vlerës themelore të rendit kushtetues që është rregulluar me nenin 8 të Kushtetutës paragrafi 2, i cili thotë se shteti ka kujdes për përfaqësim të drejtë dhe adekuat të të gjitha komuniteteve në sektorin publik. Kjo do të ishte shkelje e rëndë e Kushtetutës dhe Marrëveshjes së Ohrit”, deklaroi Naser Ziberi, Avokat i Popullit.

Në ndërkohë së shpejti, Gjykata Kushtetuese duhet të vendos për nismën e Komisionit për Antikorrupsion, i cili në janar të këtij viti dorëzoi paraqitje, pasi që sipas analizës së tyre punësimi sipas bazës etnike, bartë rreziqe të mundshme për korrupsion dhe tregtim me ndikim.

“Gjykata Kushtetuese vepron për lëndën U.nr.90/2024 e cila është formuar me iniciativë nga ana e Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit. Së shpejti pritet që kjo lëndë të vendoset në seancë”, njoftojnë nga Gjykata Kushtetuese.

Balancuesi ka për obligim të mbajë llogari për mosdiskriminimin e komuniteteve. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
A13C3EC9-3E54-41D8-AA47-22A8509707D9-768x512-1-750x430
Zv.ministri i Kulturës mirëpret organizatorët e festivalit ndërkombëtar “Folkfest Shkup” me përfaqësues nga 15 vende të botës
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq

DIASPORA