Refuzohet kërkesa që fleta e votimit të jetë në dy gjuhë në tërë vendin

Autori

Autori

Portali Tetova

April 12, 2024, 08:04

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve dje ka përcaktuar pamjen e fletëvotimit për zgjedhjet e ardhshme presidenciale dhe parlamentare.

Anëtari i KSHZ-së, Boris Kondarko ka theksuar se pasi fletëvotimi ka elemente të caktuara mbrojtëse, ajo pjesë e kësaj pike do të jetë e mbyllur për publikun.

Në pjesën e hapur të seancës duhet të informojmë publikun në përputhje me dispozitat e Ligjit Zgjedhor, të cilin do t’i citojmë siç e parashikon ligji dhe gjithçka që thuhet në ligj, si në çdo zgjedhje të deritanishme. do ta zbatojmë në pamje dhe në përmbajtje në fletëvotim. Megjithatë, duke qenë se fleta e votimit ka elemente të caktuara mbrojtjeje si në çdo zgjedhje, vetëm në pjesën që përmban ato mbrojtje të veçanta të integruara ose të fshehura në përmbajtjen e fletës së votimit, ajo pjesë e kësaj pike do të mbyllet për publikun në përputhje me dispozitat e Rregullores, për arsye sigurie, e cila është në interes të ligjshmërisë së procesit zgjedhor. Pra, publiku nuk ka dyshim se ne po bëjmë diçka me dyer të mbyllura, tha ai dhe shtoi:

-Në bazë të nenit 93, fleta e votimit shtypet në gjuhën maqedonase dhe alfabetin e saj cirilik. Emri i parashtruesit të listës, emri dhe mbiemri i kandidatit, përkatësisht i bartësit të listës, janë të shkruara në gjuhën maqedonase dhe alfabetin e saj cirilik. Për pjesëtarët e komuniteteve, emri i parashtruesit të listës, emri dhe mbiemri i kandidatit ose bartësit të listës shkruhet në gjuhën maqedonase dhe alfabetin e saj cirilik dhe në gjuhën dhe gjuhën dhe shkrimin e komunitetit të cilit i përkasin. Në komunat ku së paku 20 për qind e qytetarëve flasin gjuhë zyrtare të ndryshme nga gjuha maqedonase, fletëvotimet për zgjedhje shtypen përveç maqedonishtes dhe alfabetit të saj cirilik dhe në gjuhën dhe alfabetin zyrtar që e përdorin qytetarët në atë komunë, tha Kondarko.

Ditmire Shehu, nënkryetare e KSHZ-së, propozoi që fletëvotimi në tërë territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut të jetë dygjuhësh, por propozimi nuk u pranua.

-Sipas nenit 6 paragrafi 1 i Ligjit për përdorimin e gjuhëve, të gjithë qytetarët që përdorin së paku 20 për qind duhet të kenë mundësi të komunikojnë dhe procedurat e tyre në gjuhën që flasin. Dhe sipas listave të dorëzuara në KSHZ, kandidati Bujar Osmani e ka dorëzuar listën dygjuhëshe, prandaj propozoj që fletëvotimi në tërë territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut të jetë dygjuhësh. Gjithashtu, në përputhje me nenin 23 paragrafi 5 të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, ku shumë qartë thuhet se të gjitha ligjet që nuk përdoren në pjesën për përdorimin e gjuhëve nuk janë të harmonizuara me ligjin për përdorimin e gjuhëve. të gjuhëve, Ligji për përdorimin e gjuhëve është në fuqi. Në këtë pjesë nuk duhet të jetë në fuqi neni 93 paragrafi 4 i Kodit Zgjedhor, por është në fuqi neni 93 paragrafi 5 i Ligjit për përdorimin e gjuhëve, tha Shehu.

Pasi propozimi i Shehut nuk mori mbështetje nga anëtarët e KSHZ-së, ajo në një fjalim procedural theksoi se ajo që tha sot në seancë sipas Rregullores dhe Kodit Zgjedhor do të jetë në pjesën e vendimit si mendim i veçantë se ajo do t’u paraqesë shërbimeve për ta vënë si pjesë përbërëse të vendimit për paraqitjen e fletës së votimit.

Mos e humb

IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit

Më shumë nga kategoria

IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
azizi
Azizi i Besës: Tani që ju është harxhuar karburanti, flasin për të kuqen
vlen-
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
Bereqeti-Vetura
30 vite kontriboi për kompaninë, pronari i kompanisë "Bereqeti" i ndan veturë dhuratë për ditëlindje
IMG_8972
Albin Kurti takoi liderët e koalicionit VLEN: Është hera e parë që opozita shqiptare arrin mbi 100.000 vota
IMG_8965
Qytetarët ankohen për shtrenjtimet, paga mesatare nuk i mbulon shpenzimet
IMG_8964
Ali Ahmeti: Ne nuk duhet të hapim front me Greqinë dhe Bullgarinë, as front mes shqiptarëve dhe maqedonasve

DIASPORA