Maqedoni

Rekord/ 2.5 milionë besimtarë myslimanë të pranishëm në Mekë për Natën e Kadrit

Autori

Autori

Portali Tetova

April 6, 2024, 04:04

Xhamia Al Haram në Mekë, Arabi Saudite, ishte e mbushur plot me rreth 2.5 milionë besimtarë nga e gjithë bota që faleshin në vendin e Shenjtë përpara Namazit të Taravive të premten, natën e 27-të të Ramazanit 1445.

300×250
Kjo natë shënjoi kulmi shpirtëror i muajit të shenjtë, Nata e Kadrit që përkujton momentin kur kryeengjëlli Xhebraili iu shfaq për herë të parë Profetit Muhamed dhe filloi të shpallte Kuranin.

Në rrjetet sociale po qarkullojnë shumë fotografi dhe video të besimtarëve që vërshojnë në xhaminë e madhe, të gjitha katet e saj, oborrin dhe korridoret e saj.

Sipas Agjencisë Saudite të Shtypit, kapaciteti i tavafit në xhami u zgjerua, kopjet e Kur’anit në shumë gjuhë ishin në dispozicion dhe pastrimi, ajrimi dhe ajri i kondicionuar u mbajtën në kontroll.

Për lehtësi të shtuar, 5000 karroca u shtuan duke lehtësuar lëvizjen brenda hapësirës së xhamisë.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_9452
Një tërmet me intesitet 2.4 ballë dridhi Maqedoninë e Veriut
IMG_9448
Apasievi kundër Gashit, Mickoski: Apasievi nuk i’a vlen të komentohet!
IMG_9446
Ka filluar seanca konstituive në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së

DIASPORA