Maqedoni

Reshjet e shiut kanë dëmtuar Teatrin e Dramës në Shkup

June 28, 2024, 09:06

Pas motit të ligë i cili kaploi Shkupin dhe rrethinën, përmbytje ka pësuar edhe Teatri i Dramës në Shkup.

Në fotografitë e publikuara nga ministri i Kulturës, i cili ka qëndruar në terren shihet se si enterieri i Teatrit është dëmtuar tërësisht, muret janë lagur, ndërkaq kova ka gjithandej për të mbledhur ujin.

Ministria e Kulturës dhe Turizmit ka njoftuar në Facebook se ministri Zoran Ljutkov ka inspektuar dëmet e shkaktuara nga vërshimet nga shiu mbrëmë.

“Sot isha në Teatrin e Dramës për të inspektuar dëmet e shkaktuara nga përmbytjet nga reshjet e shiut. Nëse në vitin 2017 Qeveria e LSDM-së do ta realizonte projektin për ndërtimin e objektit të ri modern të Dramës, siç ishte planifikuar më parë, sot nuk do të ishim dëshmitarë të kësaj përmbytjeje.

Neglizhenca shtatëvjeçare e Teatrit të Dramës jo vetëm u bë e dukshme, por sot shiu e pamundësoi atë të jetë një tempull arti. Në skenë rolin kryesor tash e tutje e kanë kovat në vend të aktorëve”, ka shkruar Ljutkov në Facebook.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje

DIASPORA