Maqedoni

Rijad Shaqiri: Do t’i ndjeki hapat e babait tim, Hysni Shaqirit! (Video)

Autori

Autori

Portali Tetova

April 2, 2024, 05:04

Rijad Shaqiri nga fshati Hotël i komunës së Likovës, do të jetë kandidati i dytë në listën e deputetëve për deputetë të koalicionit VLEN, në zonën e dytë zgjedhore.

Ai është propozuar nga partia e Arben Taravari. Rijad Shaqiri, është djali i ish-deputetit dhe veprimtarit të shquar të çëshjes kombëtare, Hysni Shaqirit.

Në një intervistë për gazetën LAJM, Rijad Shaqiri ka deklaruar se pritjet e tij janë që në zgjedhjet parlamentare të 8 majit, koalicion VLEN të fitojë tre mandate deputetësh në zonën dy dhe del fitues ndaj “Frontin Evropian” të drejtuar nga BDI-ja.

LAJM: Ju renditeni i dyti në listën e VLEN-it, pas Afrim Gashit. A e konsideron opozita shqiptare të sigurt mandatin e dytë, në zonën e dytë zgjedhore? Apo synoni ndoshta edhe më shumë mandate?

Rijad Shaqiri: Agjenda e takimeve për zgjedhjet parlamentare po ngjeshet në vazhdimësi. Në kuadët të koalicionit VLEN në ne vazhdimësi i bëjmë sondazhet tona të cilat në çdo hap na japin një përparësi kundrejt oponentit tonë politik, koalicionit për Evropë. Gjithandej nga ecim dhe takohemi me anëtarët e simpatizantët tanë, ne ballafaqohemi me një përkrahje të jashtëzakonshme dhe konsiderojmë se raporti do të jetë 3 me 2 kundrejt BDI-së.

LAJM: Pra, ju prisni që të bëheni deputet?

Rijad Shaqiri: Shpresojmë! Verdiktin e ka populli.

LAJM: Cfarë ju ka shtyrë t’i hyni kësaj gare dhe a është përfaqësuar denjësisht komuna juaj në Kuvend në vitet e fundit?

Rijad Shaqiri: Në vazhdimësi komuna e Likovës ka pasur eksponentë të caktuar prej subjekteve politike që kanë qenë pjesëmarrës në Kuvendin e Maqedonisë, mirëpo nuk kanë pasur kredibilitetin e duhur për t’i përcjellur nevojat dhe kërkesat e qytetarëve të Likovës. Mua personalisht më ka shtyrë të jem pjesë aktive e politikës, nevoja e qytetarëve që të ketë përmes kujt të përçojnë zërin e tyre në Kuvendin e Maqedonisë. Unë jam djali i ish deputeti Hysni Shaqiri. Ai ka qenë shembull për funksionim në parlament dhe unë shpresoj se do ta ndjek rrugën e tij dhe asnjëherë nuk do të shmangen nga ajo që ka qenë objektivi i tij dhe objektivi i familjes tonë.

Intervistë e plotë mund ta ndiqni në videon më poshtë:

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë

Më shumë nga kategoria

449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
Adnan-Azizi-768x463-1
Azizi: Imagjinoni deri ku shkon injoranca, hipokrizia dhe pafytyrësia e DUI-stave! Kërkojnë mbylljen e kazinove!
merko
Akuza ndaj Merkos dhe 10 personave të tjerë për krim urbanistik
-1200-630-arta-kabashi-726348369854740484565-696x3921-1-1709194693
Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur …
snopce-elmi
Snopçe: Deputetët e Selës mbështetën ligjin e Artan Grubit për lojërat e fatit! (Video)
IMG_2225
Adina Osmani nga Universiteti i Tetovës, fituese e çmimit “Unaza Inxhinierike”
IMG_2223
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

DIASPORA