Rrëfimi për zjarrin në modularin e Tetovës, Arl...

Rrëfimi për zjarrin në modularin e Tetovës, Arlind Farizi synon çmimin “Kadare” me romanin “Nana e djegur”

February 1, 2024, 11:02

Arlind Farizi, një nga shkrimtarët më të njohur të brezit të ri, ka përgatitur romanin e tij të ri, “Nana e Djegur”. Ky roman, i cili trajton tragjedinë e zjarrit në modularin e Tetovës, është propozuar për çmimin prestigjioz “Kadare”, mëson Tetova1.


“Nana e Djegur” është një rrëfim i fuqishëm dhe emocional që sjell në vëmendje ngjarjen tragjike të zjarrit në spitalin modular të Tetovës. Farizi ka arritur të krijojë një vepër të thellë dhe të prekshme, duke përdorur gjuhën e tij të pasur dhe të imtësishme për të trajtuar një temë aq të rëndësishme dhe aktuale.
Farizi, i cili është i njohur për aftësinë e tij për të trajtuar tema të vështira me një sensibilitet të veçantë, ka arritur sërish të na trondisë me këtë vepër. “Nana e Djegur” është një kujtesë për të gjithë ata që humbën jetën në atë zjarr të tmerrshëm dhe një thirrje për drejtësi.


Çmimi “Kadare”, i cili është ndër çmimet më të rëndësishme letrare në Shqipëri, që ndahet çdo vit për autorët të cilët kanë janë veçuar nga pjesa tjetër për origjinalitetin në narrativën e treguar, skalitjen e karaktereve, apo evidentimin e fenomeneve shoqërore e njerëzore. Çmimi Kadare jepet për prozën më të mirë shqipe, pa kufizime gjeografike, moshe, eksperience apo gjinie.


Me “Nana e Djegur”, Farizi ka të gjitha shanset për të fituar këtë çmim të rëndësishëm pasi është futur në top 10 të autorëve pretendent të çmimit letrat “Kadare” që jepet nga UET. Por, siç thotë vetë ai, më e rëndësishme se çmimet është të bësh dëgjohur zërin e atyre që nuk kanë më zë. Kjo është ajo që ai ka për të arritur me “Nana e Djegur”. /Tetova1

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
431185269_778913454269262_405676716889227549_n
Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit, falenderon mjekun Ilir Hasani për operacionin e suksesshëm
7308C127-A9D6-48B0-9ACA-2E63C57A36C9-696x396
Si e mbajti të fshehur 3 muaj? Kallashi bëhet nënë e një djali
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit

DIASPORA