Maqedoni

Së shpejti do të zgjidhet eshaloni i dytë në Qeveri, zëvendësministrat tashmë dihen, presin votimin në seancë

Autori

Autori

Portali Tetova

July 11, 2024, 01:07

Dy javë e gjysmë pas zgjedhjes së kabinetit të ri, Qeveria ende nuk është kompletuar me eshalonin e dytë, edhe pse gjatë bisedimeve për ministrat e rinj u tha se edhe ata ishin dakorduar. Zëvendësministrat pritet të dorëzohen si propozim për zgjedhjen e tyre në Kuvend këto ditë pas kthimit të Mickoskit nga Uashingtoni. Koalicioni VLEN ka bërë të ditur tashmë emrat. Aleanca për Shqiptarët, krahu i Taravarit, konfirmoi se Elfete Ismaili është propozim për zëvendësministre të Mbrojtjes dhe Flakron Bexheti për zëvendësministër të Bujqësisë.

Nga Besa, Sedat Sulejamni është propozimi për zëvendësministër të Kulturës dhe Turizmit. Alternativa mori postin e zëvendësministrit në Ministrinë e re të Sportit, ku u propozua ish-deputetja Safie Sadiki Shaini. Lëvizja Demokratike e Izet Mexhitit, ka dy zëvendësministra, në ministrinë e Brendshme dhe të Transportit dhe Lidhjeve.

ZNAM do të ketë dy zëvendësministra për transformimin dixhital dhe në Ministrinë e Energjisë dhe Minierave. Nga atje thonë se vendimi është përcaktuar në seancën e djeshme të Bordit Qendror të partisë.

“Për zëvendësministër e Energjisë dhe Minierave, z. Miroslav Labudoviq. Z. Labudoviq ka një diplomë master në inxhinieri elektrike dhe teknologji informative. Z. Radoslav Nastasieviq propozohet për zëvendësministër për transformim dixhital. Z. Nastasieviq Varxhiski ka diplomë master në shkencat ekonomike”, tha Nikolla Memov – zëdhënës i ZNAM.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
A13C3EC9-3E54-41D8-AA47-22A8509707D9-768x512-1-750x430
Zv.ministri i Kulturës mirëpret organizatorët e festivalit ndërkombëtar “Folkfest Shkup” me përfaqësues nga 15 vende të botës
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq

DIASPORA