Selmani: Për demokracinë do të ishte e shëndetshme që presidenti të zgjidhet në Kuvend

Autori

Autori

Portali Tetova

February 26, 2024, 06:02

Tema kryesore ditëve të fundit në opinion është ideja e propozuar nga Ali Ahmeti dhe Arben Taravari, që presidenti i shtetit të zgjidhet përmes Kuvendit e jo përmes zgjedhjeve. Ideja e tyre vjen përshkak se pozita president shteti është vështirë e arritshme për komunitetin shqiptar, kështu që shpresojnë se kjo mund të arrihet përmes një marrëveshjeje eventuale politike me partitë maqedonase.

Analisti politik, njëherit ish kandidat për president, Imer Selmani, për “TV21” thotë se zgjedhja e presidentit në Kuvend, do të ishte më e shëndetshme për demokracinë dhe do ta bënte shtetin më të qëndrueshëm.

“Debati dhe marrëdhëniet por gjithashtu edhe konsensusi brenda parlamentit do të ishte shumë më i shëndetshëm, më i dobishëm, me një debat ku do të u zgjidhte presidenti i shtetit nga vet Parlamenti. Për demokracinë tonë do të ishte më e shëndetshme jam aq shumë i bindur. Është një projekt afatgjatë që do ta bëjë shtetin tonë më të qëndrueshëm”, tha Imer Selmani – analist Politik.

I pyetur pse partitë maqedonase janë kundër kësaj ideje, Selmani thotë se zgjedhja e presidentit përmes zgjedhjeve është në favor të tyre sepse në raundin e dytë gjithmonë kalojnë vetëm kandidatët e dy partive më të mëdha.

“Numrat dhe përzgjedhja e presidentit drejtpërdrejtë nga qytetarët është në favor të bashkësisë etnike maqedonase. Garohet në raundin e parë nga të gjitha bashkësitë etnike. Kemi dhjetë kandidatë e më tepër në këto zgjedhje. Mirëpo në fund gjasat që të hyjnë në raundin e dytë prap ju dedikohet dy kandidatëve të dy partive politike më të mëdha dhe ajo pastaj tërheq angazhimin e shumicës etnike maqedonase“, pohoi Imer Selmani – analist Politik.

Presidenti i cili zgjedhet përmes zgjedhjeve, sipas Selmanit, ekziston rreziku që të fokusohet dhe të kujdeset vetëm në komunitetin që e ka zgjedhur. Nëse vendoset që presidenti të zgjidhet përmes Kuvendit, Selmani tha se duhet t’i rriten edhe kompetencat.

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA