Shaqiri: Këto zgjedhje i fiton opozita shqiptare

Autori

Autori

Portali Tetova

February 26, 2024, 09:02

Ish nënkryetari i Kuvendit, Hysni Shaqiri, beson se bashkimi i opozitës shqiptare i ka rritur mundësitë për mposhtjen e BDI-së në zgjedhjet e 8 majit.

– Advertisements –

Në intervistën, në lajmet qendore të televizionit Alsat, Shaqiri tha se bashkërendimi i aktiviteteve politike të opozitës shqiptare është hap shumë pozitiv.

“Shqiptarët do të duhet të bëjmë çmos, kudo që jetojnë që ta luftojnë përçarjen mes vete. Këtë hap që e bëri Aleanca në krye me Arben Taravarin, e mori guximin që ta formojë një bllok opozitar, ky është një hap shumë pozitiv si në rrafshin kombëtar, ashtu edhe në rrafshin politik. Ka krijuar premisa që këto zgjedhje të fitohen nga opozita. Unë këtë bindje e kam. Kë do ta fitojnë? Do ta fitojnë një të keqe, ajo është BDI-ja”, tha Shaqiri.

Sa i përket zgjedhjeve presidenciale, Shaqiri, tha se partitë shqiptare as këtë herë nuk arritën të dalin me një kandidat të përbashkët. Sipas tij, kandidati Arben Taravari meriton mbështetjen e të gjithë shqiptarëve.

“Sa i përket kandidaturave për president, shqiptarët asnjëherë nuk janë koordinuar. E them këtë në aspektin historik. Edhe këtë radhë ndodhi ashtu. Grumbullimi i votave për një kandidat ka qenë në interes të të gjithë procesit zgjedhor, edhe për të bërë diçka më tepër që do të tregonte në njëfarë forme se shqiptarët mund të koordinohen dhe mund të jenë faktor serioz edhe në organizimin e procesit zgjedhor. Unë mendoj se meqë doli i pari Arben Taravari, ai duhet të mbështetej nga të gjithë shqiptarët, pavarësisht përkatësisë partiake”, tha Shaqiri në intervistë në Alsat.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!
Zgjedhjet-2024
KSHZ publikon rezultatet e 99.03 % të votave, ja si qëndrojnë kandidatët për President

DIASPORA