Shifra alarmante, ulet numri i meshkujve në Shqipëri! Janë pakësuar dy herë më shumë se femrat

Autori

Autori

Portali Tetova

March 5, 2024, 01:03

Numri i meshkujve në krahasim me femrat po bie me ritme të larta, gati në shifra alarmante në vend.

Sipas të dhënave të INSTAT, më 1 janar të vitit 2023 numëroheshin 71,6 mijë meshkuj më pak se në vitin 2018, ndërsa femra kishte 36.8 më pak, krahasuar me të njëjtën periudhë. Në një analizë më te detajuar nga një artikull i revistës Monitor, thuhet se megjithëse Shqipëria ka raport gjinor në lindje që favorizon meshkujt, ku mesatarisht në një vit lindin 105 djem për 100 vajza, emigracioni më i lartë te meshkujt dhe jetëgjatësia më ulët se e femrave janë dy shkaqet kryesore që po i pakëson burrat në këtë raport.

Rënien më të madhe të popullsisë së meshkujve që nga vit 2018 e ka patur qarku i Gjirokastrës me 18%, ndërsa i dyti renditet Berati me rënie 15%. Vetëm Tirana shënoi rritje të numrit të meshkujve me 4% gjatë 2018-2023. Kjo pasi ka një tendencë për zhvendosje nga qarqet drejt Tiranës, ndërkohë që largimi jashtë vendit ka vijuar me ritme të larta vitet e fundit.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA