Shkollat boshatisen kurse dikush ia thek këngën e Keq Hysenit (video)

Autori

Autori

Portali Tetova

March 7, 2024, 09:03

Shkollën shqipe e kemi në një situatë kur na ikin mësuesit,boashatisen shkollat, boshatisen fshatrat, boshatisen qytetet, kurse dikush ia thek këngën e keq Hysenit.
Kjo është e pafalshme.Kështu e përshkruan gjendjen në arsimin shqip, kryetari I Shoqatës së Akademikëve Shqiptarë Hasan Jashari.Kësisoji, dita e mësuesit, 7 Marsi i vitit 2024 e gjen arsimin shqip skajshmërisht të politizuar.Kështu thonë profesorët të cilët pohojnë se krahas politikës, mungesa e librave, kuadrove të mirëfillta kanë bërë që gjendja e arsimit të jetë në nivel të ulët dhe të degraduar.
Prandaj, nxënësit shqiptar dalin më të dobët në Testimet Ndërkombëtare. “Arsimi është I politizuar nëse kryetari I komunës urdhëron drejtorët që me SMS porosi që të thirrë arsimtarët që të shkojnë në një tubim partiak.
Ai është politiizim pa shembull I arsimit. E njejta që është që drejtorët edhe arsimtarët, por edhe njerëzit e punësuar në administratë janë peng të atij punësimi.Janë peng të kryetarit të komunës, janë peng të kryetarit të partisë dhe partisë në pushtet.Kjo njëherë e përgjithmonë duhet të ndërpritet”, thotë Jashari.
Profesorët thonë se fajtorë për këtë gjendje janë të gjithë. Sipas tyre, politizimi I arsimit shqip është për të ardhur keq“Nëse nuk çlirohemi nga politika, nga e çlirojmë arsimin nga politika, do të kemi situatë ende më të rëndë se kjo në të cilën ndodhemi. Të gjithë e dijmë dhe jemi të bindur se duke filluar nga shkollimi fillor, ai i mesëm si dhe arsimi sipëror se politizimi ka ngulfatur tërë kualitetin e arsimit.
Edhe kuadrot që dalin edhe niveli I arsimit, janë viktimë e politizimit të arsimit dhe politizimi I arsimit shqip është për të ardhur keq”, thotë profesori Satki Ismaili.Këto komente janë bërë në vigjilje të shënimi të 7 marsit, ditës së arsimit shqip, kur u hap shkolla e parë shqipe në Korçë në vitin 1887.
Një manifestim I këtillë u mbajt në Tetovë, i organizuar nga komuna e Tetovës dhe Shoqata Akademike për Shkencë dhe Art,Deklarat Zeqiri KadriuProfesorët janë shprehur se duhet që të mendohet më shumë në atë drejtim që edhe sistemi arsimor gjatë mësimdhënies të ndryshojë rrënjësisht dhe të merren shembull parkatikat më të mira evropiane.Gjendja në arsim shqip është për të ardhur keq.TV KOHA

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
pendarovski-Davkova
Davkova dhe Pendarovski përballen në rundin e dytë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek

DIASPORA