Shkollimi i në nxënësi Maqedonisë i kushton 22 ...
Sa kostoja të shkollimit të një nxënësi në Maqedoninë e Veriut?

Shkollimi i në nxënësi Maqedonisë i kushton 22 900 euro, dhe ja jep fal Gjermanisë

February 11, 2024, 07:02

Sa kostoja të shkollimit të një nxënësi në Maqedoninë e Veriut? Kjo mund të varet nga shumë faktorë, siç janë niveli i arsimit, lloji i shkollës, programi i studimit, bursat, etj. Nuk ka një përgjigje të përgjithshme për këtë pyetje, por mund të kërkoni në internet për të gjetur një tregues të përafërt të kostoja të shkollimit për një nxënës mesatar.

Një burim i mundshëm është Ministria e Arsimit dhe Shkencës e Republikës së Maqedonisë së Veriut, që publikon të dhëna statistikore për arsimin në vend. Sipas këtyre të dhënave, në vitin 2023, kostoja mesatare e shkollimit për një nxënës në arsimin fillor ishte 1,638 denarë në muaj, në arsimin e mesëm ishte 2,184 denarë në muaj, dhe në arsimin e lartë ishte 3,372 denarë në muaj.

Këto kostoja përfshijnë vetëm shpenzimet për mësim, dhe nuk përfshijnë shpenzimet për transport, ushqim, libra, materiale, etj. Nëse supozojmë se një nxënës kalon 9 vite në arsimin fillor, 4 vite në arsimin e mesëm, dhe 4 vite në arsimin e lartë, dhe nuk merr asnjë bursë ose ndihmë financiare, atëherë kostoja totale e shkollimit për një nxënës do të ishte rreth 1,413,792 denarë, ose rreth 22,900 euro, sipas kursit aktual të këmbimit. Kjo është një llogaritje e thjeshtë dhe e përafërt, dhe nuk merr parasysh ndryshimet e mundshme të kostoja, kursit të këmbimit, inflacionit, etj.

Këto nxënës të shkolluar dhe që buxhetit të shtetit i kushtojnë 22900 euro, në fund i mer Gjermania për 0 cent pasi Maqedonia e Veriut nuk ka një plan konkret për të ndal trurin në vend duke ju siguruar punë dhe jetesë të dinjitetshme.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”
IMG_4659
Bujar Osmani e nis nga Këshilli i tij vendor: Kam privilegjin të bartë mbi supet e mia misionin presidentit të parë shqiptar
IMG_4655
Arrestohen 38 narkodilerë në operacionin policor kundër rrjetit të organizuar kriminal në Tetovë dhe Gostivar
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë

DIASPORA