Shqiponjë me oriz në tokat e Zadrimës

Autori

Autori

Portali Tetova

April 20, 2024, 02:04

Një traditë që tashmë i përkiste të shkuarës po rikthehet sërisht pas më shumë se 30 vitesh në Zadrimë të Lezhës.

“Kjo shqiponjë gjigande u ndërtua me farat e orizit. Kjo iniciativë erdhi falë dy vëllezërve fermer Altin dhe Anton Prenga nga Zadrima e Lezhës.”

Si një formë inkurajuese për tu ringritur pas një viti të vështirë me mbjelljen e orizit nga mungesa e ujit, fermeri Altin Prenga, përmes kësaj shqiponje gjigande të krijuar nga farat e orizit përcolli mesazhin për të gjithë fermeret ndonëse thotë se nuk mund ta pranojë që këto toka kaq pjellore t’i linte pa punuar.

Altin Prenga, fermer, agroturizëm “Mrizi Zanave”: Ka qenë gati si një tip gjest ringritje për të bërë këtë gjë dhe idea me orizin është që unë vazhdoj ta shoh paradoks dhe të papranueshme që ne e kemi traditë të hamë pilaf për mëngjes dhe të gjithë tradicionale i kemi me pilaf dhe si mundet dot një popull dhe një vend si Shqipëria që ka tokën dhe ujë mjaftueshëm nuk prodhon oriz kur kemi recetat tradicionale me oriz.

Fusha e Zadrimës është një zonë mjaft atraktive për kultivimin e orizit dhe këtë shembull duhet ta ndjekin dhe fermerë të tjerë thotë Prenga pasi ka është mjaft fitimprurëse

Altin Prenga, fermer, agroturizëm “Mrizi Zanave”: Momentalisht jam i vetmi që është rikthyer duke kultivuar orizin sepse shikoj nëj potencial të jashtëzakonshëm. Njerëzit nuk e dinë, por ka një fitim marramëndes orizi. Thjesht duhet të këmbëngulim që të bëhemi disa që të fillohet e të bëhen disa minipunishte për zhveshjen.

Altini thotë se aktualisht ka arritur të mbjellë një sipërfaqe prej 3 Ha, ndërsa ai bëri thirrje edhe ndaj ministrise së Bujqësisë për mbështetje ndaj fermerëve që duan të kultivojnë oriz.

Altin Prenga, fermer, agroturizëm “Mrizi Zanave”: Me ja mbush mendjen pak edhe ministrisë së Bujqësisë që të bëhet pjesë e projektit që të hapen disa vatra e të rikthehet kultivimi simbolik fillimisht e pastaj edhe në përmasa të mëdha.

Vëllezërit Prenga ishin të vetmit që e rikthyen pas 30 vitesh kultivimin e orizit në fushën e Zadrimës, një zonë me rendiment të lartë në bujqësi.

Para viteve 90 kultivimi i orizit zinte mbi 15 mijë hektarë tokë ku zonat tradicioanale ishin Shkodra dhe Lezha, ndërsa disa vite më parë kjo kulture ka nisur të mbillet sërish në Zadrimë për ta kthyer pas këtë produkt “Made in Albania”.

Klan News

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA