Shqiptarët garanci për të ardhmen europiane të Maqedonisë së Veriut

Autori

Autori

Portali Tetova

February 27, 2024, 04:02

Shkruan: Ilir Meta

Në lidhje me procesin zgjedhor në Maqedoninë e Veriut, mendoj që këto duhet të jenë procese sa më demokratike, por edhe sa më të pandikuara të vetë qytetarëve, sepse ata do të zgjedhin udhëheqësit e tyre që do t’i drejtojnë. Sido që të jetë, është e padiskutueshme që faktori shqiptar do të vazhdojë të jetë një garanci për Maqedoninë Europiane, për Maqedoninë Euroatlantike, cilido që të jetë rezultati i zgjedhjeve atje qoftë midis partive maqedonase apo qoftë midis partive dhe koalicioneve shqiptare”.

Një fitore e mundshme të VMRO-DPMNE a do të ndikonte dhe do të ndryshonte në kursin europian të Maqedonisë së Veriut?

Nuk e besoj, sepse vendimet kryesore në Maqedoninë e Veriut tashmë janë marrë, siç është Marrëveshja e Prespës. Ndryshime shumë të rëndësishme kanë ndodhur. Me aq sa kam vënë re, VMRO-DPMNE ka pasur një qëndrim shumë të qartë sa i takon procesit të Berlinit dhe përmbushjes së detyrimeve përsa i takon integrimit në Bashkimin Europian. E theksoj edhe njëherë nuk shikoj asnjë shqetësim për të ardhmen europiane dhe euroatlantike të Maqedonisë së Veriut.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
FB_IMG_1714042283823-720x430
Besar Durmishi: Sot festojmë sepse kemi rezultat historik
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!

DIASPORA