Maqedoni

Shtyhet gjykimi ndaj Merkos, mbrojtja kërkon shfuqizimin e veprës penale

Autori

Autori

Portali Tetova

July 8, 2024, 02:07

Shtyhet gjykimi ndaj kreut të Strugës Ramiz Merko për veprat penale që kanë të bëjnë me blerjen e veturës luksoze Audi A6 me vlerë 70,000 euro, dhe tre automjeteve të tjera për nevoja komunale me vlerë prej 114,000 euro. Në seancën e sotme gjyqësore, mbrojtja kërkoi që të hiqet propozimi i aktakuzës për këtë vepër, për shkak se është vjetërsuar, gjegjësisht kanë kaluar 5 vjet nga koha e kryerjes së veprimit.

“Në përkthim, kjo aktakuzë nuk duhet të kishte përjetuar një gjykim, as mënyrën e zhvillimit të një procedure aktive gjyqësore në të cilën do të ndërmerren ndonjë veprim nga pjesëmarrësit në të”, tha Igor Petkovski – avokat i Ramiz Merkos.

Petkovski thotë se propozimi i aktakuzës nga Prokuroria Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar është dorëzuar më 28.02.2024 në Gjykatën Themelore Penale Shkup, e cila akuzon të pandehurin për veprime nga viti 2018, që do të thotë se kanë kaluar më shumë se 5 vjet. Për këtë arsye Gjykata kërkoi shtyrjen e seancës.

“Mbrojtja dhe Prokuroria Publike theksuan propozimet mbi të cilat gjykata duhet të kontrollojë, veçanërisht në lidhje me propozimin e mbrojtjes që i kërkon Gjykatës të marrë një vendim në lidhje me vjetërsinë e ndjekjes penale”, u shpreh Nadica Mitrevska – gjyqtare.

Sot duhej të merreshin në pyetje dhjetëra dëshmitarë të propozuar më parë nga mbrojtja. Prokurori Publik, në lidhje me provat e propozuara të datës 3 qershor 2024, në mbrojtje, tha se gjykata duhet t’i refuzojë sepse janë të paqarta dhe jo të plota, gjë që ndikoi ndjeshëm në shtyrjen e procedurës, dhe faktet nuk ishin relevante. Prokurori gjithashtu kundërshtoi disa nga provat, si dhe gjetjen ekspertizës dhe mendimin e këshilltarit ekspert. Në propozimin e aktakuzës thuhet se në kundërshtim me parimet e ligjshmërisë dhe integritetit, si dhe në kundërshtim me interesin publik, në kushtet kur komuna kishte borxhe të papaguara dhe llogari të bllokuar, i pandehuri prokuroi katër automjete, duke përfituar pronë për bartësin e prokurimit publik. Për Merkon, në gjykatën e Strugës janë aktive edhe dy lëndë të tjera, për emërimin e drejtorëve në katër shkolla fillore në Strugë. Ai është në listën e zezë të SHBA-së për një vit dhe është shpallur Persona non grata nga Departamenti Amerikan i Shtetit. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje
oltagixhari_337386966_239807778411051_2133615743797028751_n
Olta përplaset ashpër me ndjekësit: Nuk e trajtoj veten si lopë
geergerg
Taravari: Ka para, lista pozitive e ilaçeve do të promovohet pasi të zgjidhet Bordi Drejtues i Fondit Shëndetësor

DIASPORA