Lajme

Snopçe pyet BDI-në: Me cilën parti do të formoni qeveri dhe pse nuk e mbështesni Pendarovskin në rreth të dytë

May 5, 2024, 04:05

Kandidati për deputet nga koalicioni VLEN, Halil Snopçe tha se nuk mund të promovosh “Front Evropian” me gardën e vjetër të Gruevskit.

“Ne themi se Gruevski ka qenë pushteti më i kriminalizuar. Nuk mund të promovosh “Front Evropian” me kandidat për deputet në lista të zeza të Amerikës. Nuk mund të promovosh “Front Evropian” me bashkëpunim komplet jo të natyrshëm. Kanë thënë çmos për njëri-tjetrin. Menduh Thaçi ka thënë për Ali Ahmetin vrasës. Zidian Sela për Ali Ahmetin ka thënë se ka qenë organizatori i 27 prillit, se Ali Ahmeti ka faj në tendencën ndaj për për eliminim dhe tani i bashkojnë forcat. Pse i bashkojnë forcat?”, tha Snopçe.

Sipas tij, BDI ende nuk është deklaruar se me cilën parti do të bëjnë koalicion në qeverinë e ardhshme.

“BDI duhet të prononcohet. Nëse dëshiron të jetë në qeveri me cilën parti do të koalicionojë. Ata nuk janë prononcuar”, tha Snopçe.

Snopçe shtoi se BDI në njërën anë kritikojnë VMRO-në, kurse në anën tjetër e lusin ata që i kritikojnë.

“Qeveria e ardhshme do të krijohet ajo qi bën 61 deputetë, prandaj e pyes BDI-në me cilën parti do të formojë qeveri. Sipas rezultateve të 24 prillit, nëse i kthejmë në mandate, LSDM merr 24 deputetë. Maksim Dimitrievski tha se në asnjë mënyrë nuk hyn në qeveri nëse aty është BDI. Gjithë shqiptarët të bëhen bashkë, plus 24 të LSDM-së, nuk formohet qeveria. Kjo i bie se BDI mund të formojë qeveri vetëm me VMRO-në, kurse nga ana tjetër VMRO u shpreh qartazi se nuk ka vend për BDI-në në qeverinë e ardhshme”, tha Snopçe duke i bërë apel BDI-së të tregojë se me cilën parti do të formojë Qeverinë dhe se prandaj e lut këtë parti.

Në fund Snopçe po ashtu pyeti BDI-në pse nuk e mbështesin Stevo Pendarovskin në rrethin e dytë siç e mbështetën atë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2019 si kandidat konsensual.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
Ali Ahmeti
Ali Ahmeti nesër del para mediave!
Blerim-Bexheti
Blerim Bexheti lë komunën e Sarajit, do të vazhdojë si deputet i Kuvendit
IMG_9463
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
IMG_9462
Talat Xhaferi nuk heq dorë nga posti i kryeministrit deri në zgjedhjen e Qeverisë së re
ergergergrerg
Në minaren e xhamisë në Malishevës të Kosovës, hëna zëvendësohet me shqiponjën dy krenare
440745366_1486878815260800_8608143312442509317_n-780x470
Gashi: Do të garantoj të drejtën e mendimit dhe fjalës personale si për deputetët e pushtetit ashtu edhe për ata të opozitës

DIASPORA