Tahiri: Gjatë fushatës parazgjedhore pritet pro...

Tahiri: Gjatë fushatës parazgjedhore pritet prodhim enorm i dezinformatave

February 1, 2024, 11:02

Ende pa filluar mirë fushata parazgjedhore në Maqedoninë e Veriut ka filluar lufta me lajme të reme për të dëmtuar oponentët politik. Lajme të pasakta, paverifikuara dhe qëllimshme po shpërndahen për të dëmtuar emrin dhe figurën e politikanëve të ndryshëm.

Mbrëmë u shpërnda lajmi i “takimit” të Arben Taravarit me Hristijan Mickovskin në zyret e partisë të këtij të fundit e që si argument u mor një veturë e parkuar në parkingun e objektit të VMRO-së në Shkup e që kishte regjistrim të Gostivarit. Lajmi doli të jetë i remë dhe shpejt u përgënjeshtrua edhe nga vet mediumi që u publikua.


Për lajmin e “rremë” ka reaguar edhe vet Taravari duke e cilësuar si tentim për njëllosjen e figurës së tij. “Unë asnjëherë nuk kam bërë dhe nuk bëj takime të fshehta sepse e llogaris politikën si një të mirë publike, prandaj edhe takimet mendoj se duhet të jenë publike. Ky fakt i dezinformatës më bëri të ndjehem keq për nivelin e gazetarisë e cila sot më shumë se kurë është më shumë sensacionale se sa profesionale’, shruan Arben Taravari, kryetar i ASH-së.


I pyetur nga Tetova1, profesori universitar Sefer Tahiri ka thënë se gjatë fushatës parazgjedhore pritet të ketë prodhim enorm të dezinformatave, por se partitë politike dhe mediumet të cilat i prodhojnë duhet të jenë të vetëdijshme se kundërproduktiviteti i tyre mund të jetë më i madh dhe shkaktojnë efekt të kundërt, ndryshe nga ai propagandues që synojnë prodhuesit e ‘fake neës’. “Dezinformatat pavarësisht nëse bëhen me ose pa qëllim janë shumë të dëmshme dhe rrezikojnë informimin e drejtë, korrekt dhe të paanshëm, janë kërëcënim i hapur frontal për lirinë e shprehjes dhe si të tilla dëmtojnë rëndë besueshmërinë e gazetarisë dhe cenojnë nivelin e demokraisë në një shoqëri” ka deklaruar Tahiri. /Tetova1/

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)
1681670161_maxresdefault
“Sa fëmijë duhet të bëjë një çift?” Ahmed Kalaja: Gjashtë është minimalja, kush lind 12 është kampion
policia-714x420
Vrasje e dyfishtë në Kumanovë, një i plagosur

DIASPORA