Taravari: Korrupsioni arsyeja kryesore që largon të rinjtë nga vendi

Autori

Autori

Portali Tetova

March 23, 2024, 02:03

Korrupsioni është arsyeja kryesore që rinia vendosin që të largohen nga vendi. Kështu deklaroi sot, kandidati i opozitës shqiptare për president, Arben Taravari, i cili sot mbajti edhe një debat në temën e migrimit.

Ai tha se, duhet të punohet më shumë në gjetjen e mënyrave për të ulur fluksin e migrimit dhe për të mbajtur rininë në vend. Sipas Taravarit, migrimi është një fenomen global i cili është e pamundur të ndalet tërësisht, megjithatë mund të bëhet më shumë që ai të ulet.

“Njëra prej arsyeve është mosbesueshmëria në institucionet në përgjithësi, e dyta është korrupsioni dhe krimi e treta është mosbesimi në Maqedoni, e katërta vendet e punës. Thjeshtë këto janë arsyet kryesore” – tha Arben Taravari, kandidat për president.

Ai më tej shtoi se, të gjitha etnitë në vend migrojnë, në bazë të statistikave që kanë, kryesisht migrojnë shqiptarët.

“Po 30% e popullatës veç më ka migruar prej vitit 2011 deri në vitin 2019, kurse vetëm vizat për Gjermani që janë marrë 2021-2022 është 85 mijë viza dhe këto janë vërtetë numra shqetësuese” – tha Taravari.

Në këtë debat, Taravari kishte ftuar të gjithë kandidatët për president, megjithatë asnjëri prej tyre nuk i ishte përgjigjur pozitivisht ftesës. Pendarovski kishte njoftuar ditë më parë se, nuk mund të merr pjesë në aktivitete të tilla, pa filluar zyrtarisht fushata zgjedhore. /tvklan.mk/

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!
Zgjedhjet-2024
KSHZ publikon rezultatet e 99.03 % të votave, ja si qëndrojnë kandidatët për President

DIASPORA