Maqedoni

Transportuesit privatë pritet ta ndërpresin tërësisht qarkullimin, në dy ditët e ardhshme do ta reduktojnë

Autori

Autori

Portali Tetova

July 3, 2024, 12:07

Transportuesit privatë në dy ditët e ardhshme do të reduktojnë, ndërsa më pas do të ndërpresin tërësisht qarkullimin, shkruan Alsat.

Vozitësit thonë së janë të detyruar edhe të protestojnë për shkak të zhytjes në borxhe dhe mos shlyerjes së detyrimeve nga Ndërmarrja e Qarkullimit Publik që nga janari i këtij viti.

“Të gjithë kolegët janë në borxhe të mëdha, punojmë me çmim i cili na mundëson vetëm harxhimet ti mbulojmë, shumica janë në borxhe, ose neper kredi ose neper pompa të benzinës, siç kanë mund të gjenden. Nga cili muaj nuk jeni paguar nga NQP-ja? Nga janari e këndej nuk jemi të paguar. (2:24-2:41)”Deshëm ose jo nuk mund të vazhdojmë për shkak të mungesës së mjeteve, një apo dy ditë do të jemi me reduktim e më pas dhe do të ndërpritet e gjithë puna”, tha Isen Halili, vozitës.

“Pronari im quhet Hasan dhe ma ka ndërpre punën se s’ka mundësi më të vozis, deri tani ai ka harxhuar 35 mijë euro, jo neper pompa por para të cilat i ka pasur të gatshme, kemi informata se ka nga 50 apo 70 mijë euro. Që i bie se e pësoni edhe ju si shofer? Unë që një javë nuk di ç’të bëj a do kthehemi të punojmë apo të kërkoj punë diku tjetër”, u shpreh Muhadin Halili, vozitës.

Borxhi që NQP-ja ka ndaj vozitësve privatë shkon rreth 2 milion euro.

“Borxhi jonë është i madh, nuk kemi marrë para që nga janari, kemi marrë një të treten të janarit. Në tre javët e fundit nuk kemi marrë asnjë denarë. Dhe shuma arrin për të gjithë transportin nga 110 milion denarë, para të vonuara dhe kemi edhe një muaj që nuk është faturuar për muajin qershor”, tha Oliver Petrushevski – vozitës.

As qyteti i Shkupit e as Ndërmarrja e Qarkullimit Publik nuk u përgjigjen në pyetjen se kur do të shlyhet borxhi ndaj vozitësve privatë dhe se çfarë do të ndërmerret për zgjidhjen e këtij problemi. / Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
A13C3EC9-3E54-41D8-AA47-22A8509707D9-768x512-1-750x430
Zv.ministri i Kulturës mirëpret organizatorët e festivalit ndërkombëtar “Folkfest Shkup” me përfaqësues nga 15 vende të botës
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq

DIASPORA