Lajme

UEJL universiteti më i mirë në rajon nga universitetet shqiptare dhe i dyti në Maqedoninë e Veriut

Autori

Autori

Portali Tetova

July 11, 2024, 09:07

Universiteti i Evropës Juglindore është universiteti i dytë më i mirë i rekomanduar për të studiuar në Maqedoninë e Veriut për vitin akademik 2024-25 dhe universiteti më mirë, ose i pari i ranguar nga universitetet me mësim në gjuhën shqipe në rajon.

Këtë e ka konfirmuar Instituti “Quacquarelli Symonds”- QS, i cili sot (10 korrik 2024), ka bërë publike listën e plotë të renditjes së universiteteve evropiane për vitin 2025, ndërsa nga Maqedonia e Veriut në këtë listë kanë arritur të renditen vetëm katër universitete.
Janë 684 institucione të arsimit sipëror që janë ranguar dhe universitet nga Maqedonia e Veriut gjinden në pozicionet nga 440-600 na nivel të gjithë kontinentit të Evropës.

Në rangimin rajonal të Universiteteve, ku në rajonin e universiteteve më të mira të Evropës Jugore, UEJL është renditur në vendin e 126, së bashku me Universitetin e Shtipit “Goce Dellçev”, Universiteti i Manastirit është renditur në vendin 137 dhe në vendin e 100 është Universiteti “Shën Kirili dhe Metodi”.
Bazuar në këtë rangim, Universiteti i Evropës Juglindore është renditur i pari në mesin e universiteteve me mësim në gjuhën shqipe në rajon, ku pas UEJL-së, rreth 20 vende më poshtë është renditur Universiteti i Tiranës.

Gjatë rangimit të universiteteve janë marrë për bazë nëntë kritere, edhe atë: reputacioni akademik, reputacioni nga punëdhënësit , proporcioni i staf/studentë, numri i publikimeve shkencore, numri i stafit ndërkombëtar të përfshirë në mësimdhënie, numri i studentëve ndërkombëtarë, rrjeti ndërkombëtar i hulumtimeve, ueb impakti dhe prania institucionale në internet dhe citimet e punimeve shkencore të stafit nga hulumtues të tjerë anembanë botës.

Universiteti i Evropës Juglindore ka pozitë të shkëlqyeshme gati në të gjitha rangimet e universiteve, si në nivel kontinental, rajonal, ashtu edhe në nivel shtetëror.

Linku i rangimit: https://www.topuniversities.com/europe-university-rankings-southern-europe

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje

DIASPORA