Maqedoni

Uji mineral në Banjicë të Tetovës nuk është i përshtatshëm për pirje

Autori

Autori

Portali Tetova

June 13, 2024, 10:06

Tetovë, 13 qershor 2024 (MIA) – Uji mineral në Banjicë të Tetovës, nuk është i përshtatshëm për pirje dhe autoritetet rekomandojnë që të mos përdoret deri në njoftimin e radhës. Dje u ekzaminuan dy çezma, njëra në kthesë para mbërritjes në Banjicë dhe tjetra më poshtë pranë xhamisë.

“Uji mineral natyral në kthesën në zonën Banjicë nuk rekomandohet për t’u pirë, pasi përmban papastërti, përkatësisht baktere koliforme dhe një nivel të lartë kalciumi. Uji nga çezma e xhamisë nuk është për përdorim njerëzor, sepse ka ndotje fiziko-kimike dhe mikrobiologjike. Uji mineral natyral përmban baktere koliforme, Esherihia koli dhe Enterokoki. Uji nuk është për përdorim njerëzor, që do të thotë se njerëzit nuk duhet as të lahen, informoi dr. Ratko Davidovski, specialist për higjienë dhe ekologji shëndetësore në Qendrën për shëndet publik Tetovë.

Rekomandohet që qytetarët të mos e përdorin për pirje deri në njoftimin e radhës. Bëhet fjalë për ujë mineral për të cilin ka një çezmë të improvizuar që ndodhet rreth dy kilometra nga Tetova në vendin për piknik Banjicë.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
A13C3EC9-3E54-41D8-AA47-22A8509707D9-768x512-1-750x430
Zv.ministri i Kulturës mirëpret organizatorët e festivalit ndërkombëtar “Folkfest Shkup” me përfaqësues nga 15 vende të botës
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq

DIASPORA