Maqedoni

Vera e thatë, frikë nga përhapja e zjarreve

Autori

Autori

Portali Tetova

July 7, 2024, 02:07

Zjarret që kanë përfshirë rajonin mund të mos e kursejnë as vendin tonë. Drejtori i Qendrës për Menaxhim me krizat thotë se sipas paralajmërimeve të motit na pret një verë e thatë dhe shumë e vështirë, pavarësisht ndonjë diote me fortuna, ndërsa për shkak të mungesës së pilotëve, tre avionë për shuarjen e zjarrit nuk janë në dispozicion. Kjo e bën vendit të mos jetë i gatshëm plotësisht për ballafaqimin me zjarret.

“Numri i zjarreve është më i lartë në raport me vitet e kaluara….. Po digjet i gjithë Ballkani, prandaj pres verë shumë të rëndë dhe të nxehtë. Në aspekt të gatishmërisë, për fat të keq në këtë moment nuk i kemi në dispozicion tre avionët airtracktor të drejtorisë për mbrojtje dhe shpëtim, për shkak të problemit me pilotët”, tha Stojançe Angellov, Qendra për Menaxhim me Krizat.

Dy nga tre pilotët e avionëve të Drejtorisë për mbrojtje dhe shpëtim kanë dalë në pension dhe po bëhen përpjekje që të arrihet marrëveshje me ta, për riangazhimin e tyre për të kapërcyer situatën aktuale. Në gatishmëri janë për momentin vetëm 3 helikopterë të policisë dhe në situata të caktuara mund të mbështetemi edhe te një helikopter i ushtrisë.

“Konkretisht dy pilotë dolën në pension. Me një pilot, ata nuk guxojnë të fluturojnë. Drejtori Bekim Maksuti kishte shumë tentime që nga Qeveria t’i lejohet të arrijë marrëveshje me dy pilotët e pensionuar, për fat të keq ajo nuk i’u lejua dhe shpresoj që Qeveria e re, në njërën prej seancave do ta tejkalojë këtë problem”, shtoi Stojançe Angellov, Qendra për Menaxhim me Krizat.

Me rritjen e temperaturave zjarret po përhapen me shpejtësi të madhe në shumë vende të rajonit. Si çdo vit edhe këtë verë situata me zjarret është më e rëndë në Greqi. Megjithatë autoritetet greke janë të mobilizuara dhe kanë numër të madh të zjarrfikësve e pajisjeve për luftë më flakët./Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje
oltagixhari_337386966_239807778411051_2133615743797028751_n
Olta përplaset ashpër me ndjekësit: Nuk e trajtoj veten si lopë
geergerg
Taravari: Ka para, lista pozitive e ilaçeve do të promovohet pasi të zgjidhet Bordi Drejtues i Fondit Shëndetësor

DIASPORA