Maqedoni

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit

Autori

Autori

Portali Tetova

July 8, 2024, 02:07

Klinika e Pediatrisë është stërmbushur me pacientë, vecanërisht ditëve të fundit nga virusi i enetrokolit i cili ka prekur në masë të madhe fëmijët. Në shoqërim të prindërve, ata presin me orë për trajtim ambulator në Shkup. Madje ka prej tyre që kanë ardhur edhe nga qytetare të tjera për të trajtuar të vegjlit, të cilët ankohen me dhimbje stomaku, të vjella e diarre. Familjarët thonë se kjo virozë e verës u ka prishur planet e pushimeve dhe është përhapur masivisht, për shkak se në disa raste, përkeqësime të tilla kanë përfunduar në spitale.

Po vëreni një fluks të shtuar të fëmijëve këtu?

“Shumë!”.

Si ju duket, është problemi i virozëve të stinës?

Jam e sigurt që është ajo se edhe tek ne gati të gjithë fëmijët e shtëpisë e të familjen janë duke e kaluar këtë virozë.

Cilat janë pasojat gjatë mjekimit?

Ja që te ne në Gostivar nuk ka dhe duhet të vijmë në Shkup, por që ne kaluam mirë këtu sot”, u përgjigj një qytetar.

“Kemi pritur shumë, ka një orë e gjysmë që mbajmë radhën. Duhet të jenë më të kujdesshëm, sepse këto po vijnë nga kushtet e motit”, deklaroi një qytetar.

“Po, me fëmijën erdha në kontrolle. Dëgjova që po kanë probleme me diarre. Po nuk e di, mbase nga vala shumë e nxehtë e motit”, tha një qytetar.

Në repartin e Gastroenterohepatologjisë në Klinikën e sëmundjeve të fëmijëve, thonë se kapacitetet për shtrim janë mbushur. Udhëheqësja e sektorit, pediatrja Sonja Bojaxhieva tha se moti shumë i nxehtë, kequshqyerja dhe mosmbajtja e higjienës në nivelin e duhur ndikon në shumimin e këtij virusi.

“Nëse ka shenja për dehidrim të rëndë, në atë gjendje, trajtohen vetëm në spitale. Ju sugjerojmë prindërve që ti hidratojnë fëmijët nëpër spitalet e qyteteve të tyre apo edhe nga mjekët amë. Kurse pacientët me gjendje të rënduar duhet të vijnë të trajtohen në Klinikë… Rotavirusi shkakton enterokolit, që do të thotë diarre e shpeshtuar brenda 24-orëve dhe e shoqëruar me ngritje të temperaturës trupore. Në rastet kur nuk kanë temperaturë iu shkaktohen të vjella. Jo vetëm rota-virusit, por në periudhën e verës duhet të jemi shumë të kujdesshëm edhe ndaj baktereve. Ndaj në këtë mot të nxehtë si fëmijët ashtu edhe të rriturit duhet të ruhen shumë se çfarë hanë”, deklaroi Sonja Bojaxhieva, Pediatre Gastroenterohepatolog.

Mjekët rekomandojnë që prindërit të kenë shumë kujdes në përgatitjen e ushqimit që u japin fëmijëve, ai të jetë i zier si dhe tu japin sa më shumë lëngje. Dehidrimi tek fëmijët mund të cenoj edhe jetën e tyre. Kjo virozë në rastet më të lehta mund të zgjasë 2 ditë, por mund të shkojë edhe rreth 7 ditë, me këputje trupi e plogështi. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
A13C3EC9-3E54-41D8-AA47-22A8509707D9-768x512-1-750x430
Zv.ministri i Kulturës mirëpret organizatorët e festivalit ndërkombëtar “Folkfest Shkup” me përfaqësues nga 15 vende të botës
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq

DIASPORA