VLEN: BDI kërkon ilaç për humbjen zgjedhore në skenarin rus

Autori

Autori

Portali Tetova

March 29, 2024, 01:03

VLEN përmes një komunikate thekson se me kohë ka paralajmëruar se BDI-ja ka krijuar një skenar për shkaktimin e krizës politike pas raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale për t’iu shmangur njohjes së sinqertë të disfatës së sigurt.

“Me kohë paralajmëruam se BDI-ja e dëshpëruar ka krijuar një skenar për shkaktimin e krizës politike pas raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale për t’iu shmangur njohjes së sinqertë të disfatës së sigurt. Ëndrra e tyre është që Qeveria Teknike e Talat Xhaferit të zgjasë më shumë se 100 ditët e parashikuara. Bujar Osmani i shmanget t’i përgjigjet pyetjes shumë logjike që ai si kryesues i OSBE-së gjatë vitit 2023 i bëri këtij institucioni ndërkombëtar, që të vlerësojë se ka potencial për shkelje të sigurisë në procesin zgjedhor dhe rritje të numrit të vëzhguesve. Ai gjithashtu hesht nëse Osmani si mikpritës i Lavrovit e ka pyetur për recetën se si të pezulloj vullnetin demokratik të qytetarëve.

Por konturet e këtij skenari RUS dalëngadalë po dalin në dritë. Qeveria e Talat Xhaferit në mënyrë të paligjshme po e pengon emërimin e shefit dhe kryeshefit shtesë të SVR Tetovë në mënyrë që ai të abuzojë në fushatë me ushtarët partiakë të BDI-së të instaluar në polici. Konfirmim për këtë është skandali i fundit me shkollën e Zhitoshës, e cila jo vetëm që është kthyer në seli të BDI-së, por në të policët po agjitojnë hapur për Ali Ahmetin, duke bërë fotografi dhe duke i publikuar në rrjetet sociale”, thonë nga VLEN.

Nga VlEN presin që udhëheqësia e Ministrisë së Punëve të Brendshme të evidentojë dhe sanksionojë siç duhet këto devijime nga punonjësit e policisë.

“Policëve dhe personelit tjetër të BDI-së në institucionet shtetërore u themi qartë që të mendojnë mirë se çfarë detyrash partiake pranojnë dhe zbatojnë. Asgjë nuk mund ta ndryshojë realitetin. BDI-ja pas 8 majit do të shkojë në opozitë dhe për secilin personel të saj që ka gabuar para ligjeve do të vijojë procedura e duhur gjyqësore.

Është mirë që çdo aktivist partiak i BDI-së të mendojë me maturi dhe të mos përfshihet në aventura ilegale duke besuar rrejshëm se karriera e Ali Ahmetit, Bujar Osmanit dhe Artan Grubit do të vazhdojë. E dimë se lidershipi i frikësuar i BDI-së dhe miqtë e tyre të koalicionit janë gati për mashtrime të ndryshme parazgjedhore, por duhet të kenë parasysh se ne do t’i përgjigjemi ashpër çdo përpjekjeje për të penguar votën e lirë, të drejtë dhe demokratike të popullit shqiptar.

Asgjë nuk mund t’i ndalojë ndryshimet. Votuesit janë edhe më të motivuar të votojnë kundër BDI-së kur shohin këto lëvizje të dëshpëruara. Batica është vendosur dhe ajo do të rritet çdo ditë derisa të kthehet në një cunami të BDI-së në qendrat e votimit”, thuhet në komunikatën e VLEN-it.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA