VMRO-DPMNE bën publike listat dhe Koalicionin “Maqedonia yte”

Autori

Autori

Portali Tetova

March 29, 2024, 12:03

Komiteti Qendror i VMRO-DPMNE-së ka miratuar listat e kandidatëve për zgjedhjet parlamentare.

VMRO-DPMNE thotë se në listat janë njerëz të besueshëm dhe me përvojë, kurse gjatë përpilimit është mbajtur llogaria për zërin e popullit, kërkesat dhe nevojat e tyre.

“Në Njësinë e Parë Zgjedhore është lideri Hristijan Mickoski, ku presim mbështetje dhe fitore të madhe. Në Njësinë e Dytë Zgjedhore është Vlado Misajlovski, në të tretën Dragan Kovaçki, në Njësinë e Katërt Zgjedhore Nënkryetari, Aleksandar Nikolovski, në Njësinë e Pestë Zgjedhore, Sekretari i Përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Gjorgjija Sajkoski dhe në Njësinë e 6-të Zgjedhore Dafina Stojanovska”, tha Timço Mucunski.

Ndërkohë, VMRO-DPMNE ka nënshkruar Kartën për koalicionim strategjik dhe konstatimin e parimeve të punës së ardhshme të Koalicionit të ashtuquajtur “Maqedonia yte”.

Sipas kreut të VMRO-DPMNE-së, ky koalicion përbëhet nga 24 subjekte dhe organizata politike kurse obligohet se gjatë realizimit të programit për zgjedhjet 2024, do të udhëhiqet nga parimi i përgjegjësisë dhe transparencës në veprimin politik.

“Lufta e pakompromis kundër korrupsionit dhe uljes së burokracisë voluminoze janë sfida kryesore. Koalicioni “Maqedonia Yte” obligohet se në mënyrë të ashpër, të drejtë dhe parimore do të inicojë dhe do të mbështesë aksione të shtetit juridik që duhet të rikthejnë besimin e lëkundur të qytetarëve ndaj institucioneve të shtetit”, tha Hristijan Mickoski.

Nga koalicioni “Maqedonia Yte” kanë bërë thirrje për dalje masovike në zgjedhjet 2024, duke nënvizuar se mosdalja në këto zgjedhje nënkupton mbështetje për qeverinë e papërgjegjshme./tvklan.mk

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!
Zgjedhjet-2024
KSHZ publikon rezultatet e 99.03 % të votave, ja si qëndrojnë kandidatët për President

DIASPORA